În runda cu numărul 6 din Premier League, Tottenham a reușit să o învingă pe Manchester United, scor 3-0.
Tottenham i-a găsit înlocuitor și lui Radu Drăgușin
Radu Drăgușin (22 de ani) a început ca rezervă, dar a fost introdus pe gazon în locul lui Micky van de Ven, în minutul 81. Cu toate acestea, fundașul român nu vine dintr-un moment tocmai bun, fiind eliminat în Europa League, chiar în minutul 8.
Presa din Anglia face, însă, un anunț îngrijorător pentru Radu Drăgușin: Tottenham vrea să transfere încă un fundaș central: pe Marc Guehi (24 de ani), de la Crystal Palace.
„Titulari în centrul defensivei sunt Micky van de Ven și Cristian Romero. Radu Drăgușin a fost adus în iarna trecută, pentru a întări compartimentul defensiv. Românul nu a reușit însă să se impună în primul 11 al lui Ange Postecoglou. A primit o șansă în meciul din Europa Legue, cu Qarabag însă a fost eliminat foarte devreme.
Clubul din nordul Londrei vrea să transfere un alt fundaș central, iar ținte este Guehi, pentru care ar putea fi făcută o ofertă concretă anul viitor. Palace solicită aproximativ 70 de milioane de lire sterline (n.r. 84 de milioane de euro) pentru a-l vinde pe englez în vară, dar sunt șanse mici să obțină această sumă, în condițiile în care fundașul va intra în vară în ultimul an de contract.
Trupa lui Oliver Glasner speră să-l vândă pe Guehi încă din ianuarie, pentru a obține un profit considerabil. Liverpool este și ea cu ochii pe Guehi, care mai este și în vizorul lui Aston Villa, Chelsea și Newcastle. Guehi este unul dintre cei mai promițători fundași centrali din Anglia și a devenit titular la națională.”, scriu jurnaliștii de la Football Talk.
Ce notă i-a fost acordată lui Radu Drăgușin, care l-a scos de pe teren pe Mason Mount
Drăgușin i-a luat locul pe gazon olandezului Micky van de Ven. Au trecut doar câteva momente până când românul de la naționala lui Mircea Lucescu a atras atenția. S-a angajat într-un duel aerian cu Mason Mount, ex-rival al celor de la Tottenham atunci când evolua pentru Chelsea. „Tricolorul” a avut câștig de cauză, iar Mason Mount și-a spart capul. Diallo a fost trimis în teren în locul englezului.
Prestația fundașului din capitala Angliei a fost notată cu 6.5 de platforma Sofascore. A bifat 16 minute contra lui United, în runda cu numărul șase a acestei ediții de Premier League.
Dejan Kulusevski a fost cel mai bun jucător al lui Ange Postecoglou, primind nota 9.1. În schimb, Timo Werner, neamțul din atacul lui Tottenham, a fost cel mai slab (6.1).