Partida Germania – Danemarca, motiv de sărbătoare pentru Manuel Neuer! Marele portar al lui Bayern a intrat definitiv în istoria EURO!

Germania și Danemarca s-au luptat pentru un loc în sferturile de finală ale EURO 2024. Meciul s-a disputat la Dortmund, reprezentând a doua „optime” de la turneul final de pe tărâm german. Nemții au dispus cu 2-0 de Danemarca, trecând în „sferturi”. În prima partidă a zilei, Elveția a trimis-o acasă pe Italia, actuala campioană a Europei, câștigând cu 2-0, la Berlin.

Manuel Neuer (38 de ani) a fost titularizat de selecționerul Julian Nagelsmann împotriva danezilor. Experimentatul goalkeeper și-a asigurat un loc în istoria Campionatelor Europene de Fotbal.

Germania – Danemarca, meciul în care Manuel Neuer a ajuns la 19 apariții la EURO

Povestea marelui portar continuă, fiind important de precizat faptul că ultimul an nu a fost unul tocmai ușor pentru Manuel Neuer. A suferit o accidentare gravă, care ar fi putut pune capăt multor cariere.

Goalkeeper-ul a luptat, dând dovadă de de multă tărie, iar eforturile sale au fost răsplătite cu vârf și îndesat. Contra Danemarcei, Manuel Neuer a bifat a 19-a prezență în tricoul Germaniei la EURO. Astfel, l-a depășit pe Bastian Schweinsteiger, fostul său coechipier de la Bayern Munchen. Ex-mijlocașul dispunea de un total de 18 apariții la un turneu final european pentru nemți.

Manuel Neuer a ajuns la borna de 122 de dueluri în care a apărat poarta țării sale. A devenit campion mondial în 2014, după ce Germania a învins Argentina în marea finală din Brazilia. Mario Gotze a adus izbăvirea pentru „Die Mannschaft” la acel moment, marcând unicul gol al partidei în prelungiri.

• Ajuns la vârsta de 38 de ani, Manuel Neuer este evaluat la patru milioane de euro de site-ul de specialitate transfermarkt.com.

NU RATA: VIDEO | Meciul Germania – Danemarca din optimile EURO 2024 a fost oprit în minutul 35 și reluat după circa 25 de minute! Care este motivul

Echipele de start trimise în teren de Julian Nagelsmann și Kasper Hjulmand:

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum – Andrich, Kroos – Sane, Gundogan, Musiala – Havertz
Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Gross, Füllkrug, Führich, Müller, Beier, Anton, Wirtz, Mittelstädt, Henrichs, Koch, Can, Undav
Selecționer: Julian Nagelsmann

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Vestergaard, Christensen – Bah, Delaney, Hojbjerg, Maehle – Skov Olsen, Hojlund, Eriksen
Rezerve: Hermansen, Rønnow, Kjær, Jensen, Dolbergm, Jørgensen, Damsgaard, Nørgaard, V. Kristiansen, Wind, Poulsen, Dreyer, R. Kristensen, Bruun Larsen
Selecționer: Kasper Hjulmand

Stadion: BVB Stadion Dortmund
Arbitru: Michael Oliver (Anglia)