Cei de la Universitatea Cluj își continuă campania de achiziții din această perioadă. În cursul zilei de vineri, 12 iulie, „șepcile roșii” au anunțat în mod oficial cel mai nou transfer orchestrat de conducere.
„Studenții” vor debuta în noul sezon de SuperLiga sâmbătă, pe 13 iulie, cu un meci infernal. Vor da piept cu FCSB, actuala campioană a României, la București, de la ora 22:00.
Ștefan Andrei a ajuns la Universitatea Cluj. Apărătorul a venit de la Sănătatea Cluj
Ștefan Andrei (22 de ani) a semnat cu cei de la Universitatea Cluj. Acesta evoluează pe poziția de fundaș central, însă poate îndeplini cu ușurință și rolul de apărător dreapta.
Jucătorul a confirmat în cantonamentul desfășurat de „șepcile roșii” în Austria. Ioan Ovidiu Sabău, tehnicianul prinicipal al Universității, a fost mulțumit de evoluțiile lui Ștefan Andrei. Prestațiile acestuia din amicale l-au determinat pe experimentatul antrenor să îl păstreze în lotul Universității.
„Fundașul, care poate juca atât în centrul apărării, cât și în banda dreaptă, a evoluat în ultimul sezon pentru formația din al treilea eșalon Sănătatea Cluj, unde a strâns 28 de partide și a marcat un gol.
În cantonamentul din Austria, Ștefan Andrei a fost utilizat de către Ioan Ovidiu Sabău ca fundaș dreapta timp de o repriză în primul amical cu SV Ried (1-1), în a doua parte a jocului cu UVB Vöcklamarkt (5-0) și pe toată durata partidei cu DVTK (0-2).
Împotriva celor de la SV Ried, noul nostru jucător a contribuit la golul echipei noastre, oferind pasa decisivă pentru Adel Bettaieb”, au notat cei de la U Cluj, prin intermediul site-ului oficial.
Transferurile realizate de clujeni în această vară
La Cluj au sosit în ultima vreme opt jucători, mulți dintre ei reprezentând nume importante în fotbalul românesc. „Studenții” au orchestrat transferurile unor fotbaliști cu experiență, care îi pot ajuta în încercarea lor de a obține un loc în play-off-ul noii ediții de SuperLiga.
Până în prezent, cu Universitatea Cluj au semnat:
- Abel Bettaieb (27 de ani), venit de la Poli Iași;
- Iulian Cristea (29 de ani), sosit de la Rapid;
- Dorin Codrea (27 de ani), venit de la Chiajna;
- Ovidiu Popescu (30 de ani), adus după despărțirea de FCSB;
- Vadim Rață (31 de ani), sosit de la FC Voluntari;
- Radu Boboc (25 de ani), tot de la FC Voluntari;
- Mamadou Thiam (29 de ani), venit de la Al-Jabalain (Arabia Saudită);
- Mario Șfaiț (19 ani), adus de la academia Viitorul Mihai Georgescu.