Novak Djokovic trece mai departe la Roland Garros după un meci de infarct! Sârbul a petrecut 4 ore și 29 de minute pe teren!

Novak Djokovic (37 de ani, locul 1 ATP) a reușit să obțină calificarea în „optimile” Roland Garros, după o partidă foarte lungă disputată contra lui Lorenzo Musetti, de 4 ore și 29 de minute. Italianul în vârstă de 22 de ani l-a condus pe „Nole” pe zgura din capitala Franței, pentru a doua oară în ultimii trei ani. Totuși, experiența colosalului tenismen și-a spus cuvântul, iar Musetti nu și-a putut duce misiunea la capăt nici de această dată.

Legendarul jucător din Serbia continuă să spere la cucerirea celui de-al 25-lea titlu de Grand Slam din carieră.

Novak Djokovic, în „optimi” la Roland Garros

Novak Djokovic și-a adjudecat setul de deschidere, însă a tremurat serios pentru a putea realiza acest lucru. La scorul de 1-1, „Nole” și-a pierdut serviciul, însă s-a redresat instantaneu și a reușit un rebreak. Musetti a continuat să lupte, mergând cap la cap cu sârbul până la scorul de 5-5. Djokovic a câștigat primul set cu 7-5.

Liderul clasamentului mondial din tenisul masculin a început excelent și actul secund al duelului cu italianul Lorenzo Musetti. A condus cu 4-1, dar adversarul său și-a adunat forțele și a egalat la 4. Desfășurarea evenimentelor din setul al doilea a fost incredibilă, soarta acestuia fiind stabilită în tiebreak. Musetti a avut 3-0, dar Djokovic a orchestrat o revenire senzațională, obținând chiar o minge de set. În ciuda acestui fapt, „Nole” a cedat în mod uluitor în al doilea act, scor 6-8, după 80 de minute de joc.

Musetti a dat dovadă de măiestrie în setul cu numărul trei. Sportivul din Italia a câștigat cu 6-2, după un break la 0 în fața celui mai valoros tenismen de pe planetă.

Jucătorul de 22 de ani conducea cu 2-1 la seturi și părea că se îndreaptă către un succes răsunător contra lui Novak Djokovic. Lucrurile nu au stat așa, iar sârbul l-a dominat teribil pe Musetti, obținând victoria în al treilea act, scor 6-3.

Tânărul adversar al lui Djokovic s-a pierdut cu firea, iar experiența tenismenului de 37 de ani și-a spus cuvântul. Un 6-0 sec în ultimul set, iar „Nole” înaintează în faza optimilor de finală de la Roland Garros. Speră la un nou titlu pe zgura de la Paris. Va da piept cu argentinianul Francisco Cerúndolo (25 de ani, locul 31 ATP) pentru prima oară în carieră.

NU RATA: România rămâne fără jucătoare la Roland Garros! Elina Svitolina, prea puternică pentru Ana Bogdan!