Noul star al fotbalului brazilian a redus „Wembley”-ul la tăcere, iar Franța a primit gol de la Germania la prima fază după o acțiune de PlayStation! VIDEO

Endrick, noul star al fotbalului brazilian, fotbalistul acontat deja de Real Madrid, a redus la tăcere legendarul stadion „Wembley” la meciul amical disputat sâmbătă seară.

Atacantul care nu a împlinit încă 18 ani, în prezent legitimat la Palmeiras, a marcat singurul gol al partidei dintre Anglia și Brazilia în minutul 80, la capătul unui contraatac și în urma unui assist furnizat de Vinicius Junior.

Endrick a arătat din plin pe „Wembley” de ce este considerat noul star al fotbalului brazilian

Astfel, Endrick a devenit, la 17 ani și 246 de zile, cel mai tânăr fotbalist din istorie care înscrie un gol pe arena istorică din Londra, atât la nivel de echipe naționale, cât și la nivel de cluburi.

De asemenea, fotbalistul pentru care Real Madrid a achitat deja către Palmeiras suma de 45 de milioane de euro a devenit și cel mai tânăr jucător brazilian care marchează la nivel internațional pentru naționala țării sale din 1994, de la marele Ronaldo Nazario.

Fază de PlayStation la meciul dintre Franța și Germania

Faza serii s-a petrecut însă în celălalt cap de afiș al zilei, tot într-un joc de pregătire, disputat la Lyon între Franța și Germania. Oaspeții au deschis scorul la chiar prima fază a meciului, prin Florian Wirtz, după o fază la care fotbaliștii francezi au părut că nu au înțeles mai nimic.

De asemenea, „panzerele” au reușit să puncteze și în debutul reprizei secunde, mai exact în minutul 49, prin Kai Havertz, după o pasă decisivă furnizată de Jamal Musiala. Nu s-a mai marcat până la finalul jocului, astfel încât Germania a învins Franța cu scorul de 2-0, chiar la Lyon, rezultat pe care nu îl anticipa prea multă lume înainte de fluierul de start.

O fază similară celei în urma căreia germanii au deschis scorul în acest meci s-a produs și la amicalul dintre Slovacia și Austria. Acolo, Christoph Baumgartner a deschis scorul tot la prima fază, în urma unui alt atac fulger.

Austriecii au reușit să se impună în această partidă de verificare cu scorul de 2-0, după ce a punctat și Andreas Weimann, în minutul 82. În alte meciuri amicale de interes pentru publicul larg, disputate de asemenea în cursul zilei de sâmbătă, Irlanda și Belgia au terminat la egalitate, scor 0-0, în vreme ce același scor s-a înregistrat și la finalul jocului dintre Danemarca și Elveția. Nu în ultimul rând, Croația și Tunisia au pus și ele în scenă un meci fără goluri. Ulterior, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, iar câștig de cauză au avut croații, scor 5-4.