Nicolae Dică îl face praf pe arbitrul meciului Universitatea Craiova – FC Voluntari. „A fost televizorul lângă mine, l-a lovit clar”

FC Voluntari continuă seria neagră din campionat și rămâne la doar cinci puncte de Dinamo. Echipa lui Nicolae Dică a fost învinsă de Universitatea Craiova în deplasare, în etapa cu numărul 27 și fostul internațional a făcut scandal la finalul partidei și a criticat brigada de arbitri. Centralul a acordat un penalty în prelungiri, dar s-a răzgândit după ce a văzut faza la televizorul VAR.

Nicolae Dică, scandal din cauza arbitrajului

Universitatea Craiova a câștigat cu 2-1 meciul cu FC Voluntari și a reușit primul succes din acest an. Pentru Nicolae Dică, lucrurile arată rău. Echipa lui nu are nicio victorie în anul 2024 și a câștigat doar trei puncte în șase partide, aflându-se pe locul 14 la cinci puncte de Dinamo. Finalul duelului a fost încins. Gazdele conduceau cu 2-1, când „centralul” Cojocaru a dictat penalty, la o fază între Popescu și Carnat, dar și-a schimbat decizia după ce a consultat monitorul VAR.

„Ce să revăd faza la vestiare, a fost televizorul lângă mine. L-a lovit cu antebrațul, eu spun că fază este clară. Așa a decis domnul arbitru să întoarcă faza la VAR. Aseară la Steaua s-a dat cartonașul roșu, acum s-a dat doar galben, că așa au vrut domnii arbitrii.

Am fost echipa care am pus presiune, am dominat și am avut ocazii. Nu meritam să pierdem, am luat două goluri din faza fixe”, a declarat la flash-interviul de la final Nicolae Dică.

Primul gol al partidei a fost înscris de Baiaram, în minutul 7, după pasa lui Houri. În minutul 54, Laurențiu Popescu l-a faultat pe Dumiter și Popescu de la Voluntari a egalat din penalty. În minutul 84, Maldonato a egalat din pasa lui Mitriță și a marcat golul victoriei.

„Sunt supărat că nu mai marcat mai multe goluri, pentru că ocazii am avut. Am practicat un joc bun, dar nu înțeleg de ce l-a început ne-a fost teamă”, a mai spus Dică. Pentru FC Voluntari urmează meciul cu FCSB.

„Este un meci important pentru mine și pentru FC Voluntari. Eu vreau să câștig ori meci și sper să strângem rândurile”, a mai spus fostul internațional.

Universitatea Craiova se află pe locul 4 cu 42 de puncte, în timp ce FC Voluntari ocupă poziția cu numărul 14, cu 27 de puncte.