Neașteptat. Ce mesaj i-a transmis Gigi Becali lui Istvan Kovacs după ce a fost delegat la Real Madrid – Manchester City

Gigi Becali a comentat faptul că arbitrul român Istvan Kovacs a fost delegat de UEFA la meciul retur dintre Real Madrid și Manchester City de miercuri seară din play-off-ul pentru accederea în optimile de finală din Champions League.

În turul de săptămâna trecută de pe „Etihad Stadium”, spaniolii s-au impus cu scorul de 3-2 după un gol marcat în prelungiri de Jude Bellingham.

Gigi Becali a avut un mesaj ferm pentru Istvan Kovacs după ce acesta a fost delegat de UEFA la returul dintre Real Madrid și Manchester City din Champions League

„Centralul” din Carei urmează să fie ajutat pe „Santiago Bernabeu” la cele două margini de Mihai Marica și Ferencz Tunyogi, în vreme ce rolul de arbitru de rezervă i-a revenit lui Horațiu Feșnic. În camera VAR la această partidă au fost delegați olandezul Dennis Higler și polonezul Tomasz Kwiatkowski.

Revenind la patronul de la FCSB, chiar și în condițiile în care acesta l-a criticat în destul de multe rânduri în mod public de-a lungul timpului pe Kovacs pentru prestațiile sale de pe plan intern, el a spus acum că din punctul său de vedere această delegare a lui nu reprezintă o surpriză.

Becali a dorit să sublinieze în mai multe rânduri faptul că îl vede pe român drept un arbitru de elită la nivel internațional și tocmai în baza acestui fapt a transmis că are pretenții foarte mari de la el, motiv pentru care îl pune la zid uneori atunci când consideră el că a comis o eroare.

„Arbitrează așa și în România! Ești mare”

De asemenea, finanțatorul campioanei României a mai spus și că, în opinia lui, atunci când Istvan Kovacs face o greșeală mare de interpretare a unei faze într-un meci, este destul de clar că a fost vorba despre ceva „necurat” la mijloc.

„Istvan Kovacs este arbitru de mare valoare. Dacă Dumnezeu i-a dat așa, eu mă bucur. Să țină minte și el: ‘Arbitrează așa și în România! Uită de toate și arbitrează și în România așa cum o faci în Europa. Ești mare! Așa trebuie să arbitrezi’.

Ce să mai… Păi de ce să mă mire? Eu, de acum 20 de ani, am spus că e un arbitru valoros. Spuneam că ne fură, dar o spuneam că e prea valoros ca să greșească. Eu de atunci mi-am dat seama de valoarea lui. Vedeam cum fluieră, vedeam ce fluieră.

El, dacă greșește, e vai de capul lui. El nu are voie să greșească. Greșeli mici mai merg, dar greșeli mari nu are voie să facă, pentru că e mult prea valoros.

Nu mă mir, pe cuvânt! El dacă greșește, înseamnă că e șmecherie. Nu are voie să greșească. E mult prea valoros”, a spus Gigi Becali, potrivit fanatik.ro.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare