Mihai Stoica, reacție dură după eliminarea României de la EURO 2024! „Nu poţi să spui că acolo s-a pierdut totul”

România a încheiat povestea de la EURO 2024, după înfrângerea împotriva Olandei, scor 0-3. După sfârșitul partidei, oficialul lui FCSB Mihai Stoica a dat verdictul în legătură cu evoluția tricolorilor din optimile de finală.

Mihai Stoica, „Nu mai poate să facă faţă”

Experiența elevilor lui Edi Iordănescu la EURO 2024 s-a încheiat, după o înfrangere dramatică împotriva Olandei cu scorul de 3-0. Cody Gakpo (minutul 20) și Donyell Malen (minutul 83 și minutul 90+3) au marcat golurile care au adus victoria batavilor din optimile de finală.

După fluierul final, Mihai Stoica, oficialul de la FCSB, a analizat perfect partida și a dezvăluit punctele slabe ale tricolorilor.

Noi am câştigat grupa, din nefericire astăzi am întâlnit o echipă care până acum s-a ascuns, nu şi-a demonstrat valoarea. Dar ce au putut să joace astăzi, că nu ştiu dacă am fost noi atât de slabi cât de buni au fost ei. În afară de Xavi Simons care i-au încurcat, toţi jucătorii de la mijloc în sus au pictat.

Raţiu s-a descurcat cu Mudryk pentru că avea doar viteză, s-a descurcat cu Doku, onorabil. Dar împotriva unui adversar extrem de inteligent cum este Gakpo nu mai poate să facă faţă.

Vinovatul principal la primul gol este Marius Marin, care în loc să-l dubleze pe Raţiu, s-a întors cu spatele. N-am mai văzut spirit, am văzut puţină teamă. Nu poţi să spui că l-ai pierdut pe Mogoş şi că acolo s-a pierdut totul.

El era absolut total depăşit, apoi a intrat Racoviţan şi sunt două faze care spun totul despre meciul ăsta, când Racoviţan încearcă să apere mingea şi Drăguşin, la golul doi. Rezultatele au fost peste aşteptări, asta este opinia mea.” a declarat Mihai Stoica, potrivit Prima Sport.

Mesajul FRF pentru tricolori

Federația Română de Fotbal a apreciat parcursul naţionalei la turneul final din Germania.

După finalul meciului de la Munchen, Federația Română de Fotbal a ținut să transmită un mesaj pentru ”Generația de suflet” condusă de selecționerul Edi Iordănescu (46 de ani).

”Suntem tare mândri de Generația de suflet care a reușit să unească încă o dată românii din toată lumea! Bravo, băieți, pentru tot parcursul de la EURO 2024!

Din toamnă suntem din nou alături de voi să ducem România tot mai sus!”, a transmis FRF.