Marius Şumudică l-a indicat pe cel mai modest tricolor din echipa lui Edi Iordănescu. I-a găsit numai puncte slabe

Nicușor Bancu (31 ani) a avut o prestaţie modestă în partida cu Belgia. Primul gol s-a marcat din cauza lui, după doar câteva secunde de la startul partidei.

Marius Şumudică a analizat jocul fundaşului de la CSU Craiova şi a indicat problemele cu care se confruntă acesta.

Carenţele din jocul lui Nicuşor Bancu

Elevii lui Edi Iordănescu au început foarte slab meciul cu Belgia. Youri Tielemans (27 de ani) ne-a marcat un gol în minutul 2. Până la urmă, belgienii s-au impus cu 2-0. A mai înscris şi Kevin De Bruyne (32 de ani), în minutul 80.

Marius Şumudică consideră că Bancu a avut probleme pe faza de apărare și că nu poate evolua pe postul de fundaș stânga în formația propusă de selecționerul Edi Iordănescu.

Bancu pentru mine a fost o surpriză enormă la meciul cu Ucraina, din punct de vedere defensiv. Dar Bancu nu poate să joace niciodată fundaș stânga în 4.

Pentru că el are probleme din punct de vedere defensiv. Orice se joacă în spatele lui, dacă nu este dublat de fundașii centrali este o mare problemă”, a spus Marius Șumudică pentru fanatik.ro.

Bancu, desfiinţat şi de Marcel Răducanu

Fostul internaţional Marcel Răducanu (69 ani) a observat şi el „oaia neagră” dintre tricolori.

”Am fost timorați. Pe partea lui Bancu, am fost varză în prima repriză, am avut mari probleme în flancul stâng în prima repriză. Dacă dădeam gol, poate meciul era altul…

Am pierdut cu 2-0, dar am avut noroc. Dacă era 5-1, 6-1, nu se supăra nimeni. S-au jucat cu ocaziile. S-a văzut pe belgieni că au vrut neapărat să câștige jocul, erau mai buni”, a declarat Marcel Răducanu la Digisport.

Ne ajunge un egal cu Slovacia

România se califică sigur în optimi la EURO 2024 dacă nu pierde cu Slovacia. Cu cele 4 puncte, tricolorii n-ar mai sta la mâna rezultatelor. Nu ne-ar mai interesa ce se întâmplă în Belgia – Ucraina.

Cu patru puncte și cu golaverajul pozitiv pe care îl are, +1, este imposibil ca România să nu fie una dintre cele patru ocupante de loc trei care se califică în optimi.

Slovacia – România şi Belgia – Ucraina sunt cele două partide din grupa E ce se dispută miercuri, de la ora 19.00.