Marius Şumudică a răbufnit după meciul considerat suspect, de la EURO 2024: „Nu am văzut în viaţa mea așa ceva”

Portugalia – Georgia, 0-2, de la EURO 2024, a fost considerat de unii drept meci suspect. Lusitanii sunt bănuiţi că au vrut să evite Spania în optimile de finală, pentru a întâlni un adversar mai facil, Slovenia, luni, de la ora 22:00.

Dar „isprava” portughezilor a afectat România. Naţionala noastră va juca împotriva Olandei în optimi, şi nu contra Sloveniei.

Şumudică, nervos pe Roberto Martinez

Marius Şumudică l-a certat pe Roberto Martinez, selecţionerul lusitanilor, pentru sistemul de joc pe care l-a abordat pe durata celor 90 de minute.

„Era 2-0 şi el (n.r. Roberto Martinez) continua să joace cu trei fundaşi centrali. Eu am văzut meciul. Opt schimbări făcute la portughezi, ei ştiind că au şase puncte şi câştigă grupa. Georgia este o echipă foarte agresivă, dar pe antrenorul Portugaliei nu l-am înţeles până în ultimul minut.

Nu am văzut în viaţa mea să nu schimbi sistemul, să rămâi în trei fundaşi centrali. Incredibil! La 2-0 nu a scos un fundaş central pentru a mai introduce un atacant. Nu a riscat deloc”, a spus Marius Şumudică pentru fanatik.ro.

Cristiano Ronaldo, la un pas să fie dărâmat de un fan kamikaze

Victoria Georgie împotriva Portugaliei este una dintre marile surprize de la Campionatul European. Datorită acestui rezultat, gruzinii au reușit să se califice în optimile de finală. Cristiano Ronaldo nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, iar selecționerul Roberto Martinez (55 de ani) a decis să îl înlocuiască pe star, în minutul 66, cu Goncalo Ramos (23 de ani).

În drum spre vestiare, Ronaldo a avut parte de un eveniment neplăcut ce putea să fie să-i provoace o lovitură mare. Un fan al lusitanului, dornic să facă o poză alături de idolul său, a sărit din înaltul tribunei și a fost aproape să îl lovească pe fotbalist.

Din fericire, stewarzii au fost pe fază și au intervenit la timp, iar CR7 a fost în afara oricărui pericol.