Marius Şumudică a analizat capitolele la care suferă giuleştenii, după Rapid – Oţelul, 0-0: „Iar îmi dispar 10 jucători”

Marius Şumudică a vorbit despre prestaţia elevilor săi, după meciul Marius Şumudică. Antrenorul din Giuleşti consideră că formaţia lui ar fi putut marca în repriza secundă.

Şumi este mulțumit că Rapidul n-a primit gol. De asemenea, le-a reproşat atacanţilor lipsa de eficacitate.

S-a plâns de program şi accidentaţi

Tehicianul vişiniilor s-a plâns că n-a putut pregăti echipa așa cum şi-a dorit într-un timp atât de scurt.

Este un rezultat echitabil, cred ca prima repriză ne-a aparținut nouă. Practic, un meci de luptă. Este greu să-i desfaci, a contat şi timpul de odihnă. Noi n-a avut decât 4 zile între cele două jocuri.

Ca lucruri pozitive, pot să spun că n-am primit gol, e primul meci în acest campionat în care n-am primit gol. Trebuie să facem eforturi să marcăm goluri. Parcă noi am avut mai multe ocazii clare decât ei. Ei joacă de mai mult timp împreună. Nu pot spune că sunt mulţumit, dar sunt satisfăcut. Trebuie să câştigăm la Botoşani.

Trebuie să ajungem în careu cât mai mult, avem nevoie de jucători cu personalitate, care să ducă jocul. Suntem o echipă tânără, nu este uşor. Suntem cât de cât mai ok, nu avem probleme musculare. Pe final, s-a jucat pe contre. Dacă Jambor e mai inspirat, eu cred că este penalty.

Şi eu când eram atacant am avut o perioadă de ineficacitate. Trebuie să cauţi poarta, careul, să fii în gura porţii, să primeşti între linii. Ca atacant, trebuie să apari în gura porţii, să avem mai multe ocazii. Uşor-uşor, casa când o construieşti, pleci de jos.

Ne apropiem de play-off. Sper să fac cât mai multe puncte până în pauza de iarnă. Iar îmi dispar 10 jucători care pleacă la naţionale. L-am pierdut pe Hromada, e un jucător important la mijlocul terenului. Am pierdut Săpunaru, Petrila s-a cerut afară, nu s-a antrenat, a făcut injecţie. Când voi avea tot lotul la dispoziţie şi vor veni şi ceilalți, vom arăta mai bine„, a spus Marius Şumudică.

Rapid – Oțelul. Echipele de start:

Rapid (4-2-3-1): Siegrist – Cr. Manea, Ignat, Pașcanu, Borza – Christensen, Kait – R. Pop, Hasani, Petrila – Burmaz
Rezerve: Aioani, Onea, Săpunaru, Blazek, Braun, Vulturar, Gojkovic, Mendes, Grameni, Micovschi, Emmers, Jambor
Absenți: Hromada, P. Iacob (accidentați)
Antrenor: Marius Șumudică

Oțelul (4-3-3): I. Popescu – D. Maftei, Zivulic, Stefanovic, M. Silva – Lameira, Chira, Teles – Frederic Maciel, Cisotti, A. Pop
Rezerve: Kovalov, Adăscăliței, Gallo, Zhelev, Tănasă, I. Neagu, N. Roșu, Duric, M. Cojocaru, L. Andronache, Juric, Hofman
Absenți: Cisse (accidentat), Tomasevic, Yabre (incerți)
Antrenor: Dorinel Munteanu

A: Marcel Bîrsan (Bucureşti)
A1: Adrian Vornicu (Iaşi)
A2: Ionu’ Neacșu (Bucureşti)
Arbitru VAR: Sebastian Colţescu (Bucureşti)
Asistent VAR: Adrian Popescu (Craiova)

Stadion: Superbet Arena Giulești
Obs. arbitri: Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea)

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare