VIDEO | Nebunie totală! Portugalia elimină Slovenia la loviturile de departajare. Duel cu Franța, în sferturile de finală de la EURO 2024

În primul meci al zilei, Franța a învins Belgia în optimile de finală ale EURO 2024 cu scorul de 1-0, grație golului marcat de rezerva Kolo Muani în minutul 85. De la 22:00, Portugalia a întâlnit Slovenia, iar acest duel a avut nevoie de executarea lovurilor de departajare pentru a desemna câștigătoarea.

După 0-0 în cele 120 de minute de joc, Portugalia s-a impus cu 3-0 la loviturile de departajare. Slovenia a ratat trei execuții de la 11 metri, iar Diogo Costa a fost eroul lusitanilor.

Portugalia – Slovenia 0-0 (3-0 d.l.d.p)

UPDATE: Bernardo Silva marchează și el și Portugalia este în sferturi la EURO 2024!

UPDATE: Benjamin Verbic ratează de la punctul cu var pentru Slovenia!

UPDATE: Bruno Fernandes înscrie de la punctul cu var!

UPDATE: Jure Balkovez ratează și el pentru Slovenia!

UPDATE: Cristiano Ronaldo transformă cu emoții lovitura de pedeapsă!

UPDATE: Penalty ratat de Ilicic!

Min. 120: Se încheie și a doua repriză de prelungiri! Câștigătoarea se decide la loviturile de departajare

Min. 115: Ocazie mare pentru Slovenia! Pepe gafează impardonabil în propria jumătate, însă Sesko nu îl poate învinge pe Costa.

Min. 111: Probleme pentru Slovenia! Selecționetul Matjas Kek primește cartonașul roșu direct și va lipsi contra Franței, dacă echipa sa se califică în sferturile de finală.

Min. 105: Penalty ratat de Portugalia! Cristiano Ronaldo șutează bine, dar Jan Oblak respinge lovitura starului lusitan.

Min 90: Remiză între Portugalia și Slovenia! Meciul merge în prelungiri pentru a desemna echipa calificată în sferturile de finală.

Min. 62: Ocazie pentru Slovenia! Sesko îl depășește fără probleme în viteză pe Pepe, însă ratează execuția și mingea se duce departe de poarta Portugaliei.

Min. 34: Ocazie mare pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo șutează puternic din lovitură liberă, însă mingea trece peste poarta lui Jan Oblak.

Min. 1: Începe meciul!

UPDATE: Cele două echipe au intrat pe teren și se așteaptă intonarea imnurilor oficiale.

Echipe de start:

Portugalia: Diogo Costa – Cancelo, Rúben Dias, Pepe, Nuno Mendes – Palhinha, Vitinha, Bruno Fernandes – Rafael Leão, Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva

Antrenor: Roberto Martinez

Slovenia: Oblak- Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec – Stojanovic, Elsnik, Cerin, Mlakar – Sporar, Sesko.

Antrenor: Matjaz Kek

Franța – Belgia 1-0, în optimile EURO 2024

Final de meci!

Min. 85: GOL FRANȚA! Kolo Muani înscrie cu un șut deviat de Vertonghen din interiorul careului, ușor lateral dreapta!

Sursă video: X / CentreGoals

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

A început meciul!

Echipele de start:

Franța (4-3-1-2): Maignan- Kounde, Upamecano, Saliba, Theo Hernandez- Kante, Tchouameni, Rabiot- Griezmann- Thuram, Mbappe
Rezerve: Samba, Areola, Pavard, F. Mendy, Camavinga, Giroud, Dembele, Kolo Muani, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
Selecționer: Didier Deschamps

Belgia (4-3-3): Casteels- Castagne, Faes, Vertonghen, Theate- De Bruyne, Onana, Carrasco- Openda, Lukaku, Doku
Rezerve: Kaminski, Sels, Debast, Witsel, Tielemans, Trossard, Lukebakio, Vranckx, De Ketelaere, Mangala, Bakayoko, Vermeeren, De Cuyper
Selecționer: Domenico Tedesco

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia)
Asistenți: Mahbod Beigi și Andreas Soderkvist (ambii din Suedia)
Arbitru de rezervă: Donatas Rumsas (Lituania)
Arbitru VAR: Pol van Boekel (Olanda)

Stadion: Dusseldorf Arena

Duelul dintre Franța și Belgia este unul dintre cele mai așteptate partidei din optimile de la EURO 2024. Echipa lui Didier Deschamps a pierdut doar una din ultimele șase confruntări directe. Totuși, este nevoie de îmbunătățiri în ceea ce privește performanțele din faza grupelor. În timp ce dubla campioană europeană a înregistrat două meciuri fără gol marcat, aceștia nu au reușit să înscrie din acțiune, în ciuda faptului că se mândrește cu o calitate ofensivă de clasă mondială.

De asemenea, Belgia a avut  dificultăți în a marca în faza grupelor, ceea ce a dus la clasarea pe locul al doilea în Grupa E. O înfrângere șocantă, cu 1-0 în fața Slovaciei, în prima zi, ar fi putut fi fatală pentru echipa lui Domenico Tedesco, dacă nu ar fi existat o reacție rapidă, care a dus la victoria cu 2-0 în fața României. Forma generală a belgienilor ar putea indica în schimb un potențial succes în această confruntare, deoarece au pierdut doar unul din ultimele 18 meciuri internaționale (V11, E6). Cu 12 dintre acestea în care Diavolii Roșii au păstrat poarta intactă.

Portugalia – Slovenia

O victorie de ultim moment în fața Republicii Cehe, combinată cu o victorie dominantă cu 3-0 în fața Turciei, a permis Portugaliei să dea lovitura la EURO 2024. Chiar și cu înfrângerea împotriva Georgiei, Seleção a reușit să-și păstreze recordul de 100% (9/9) de prezențe în fazele eliminatorii ale acestei competiții. Urmează un meci împotriva Sloveniei, o echipă care ar putea provoca probleme în tabăra portugheză, după ce i-a administrat lui Martínez prima sa înfrângere în calitate de selecționer al campioanei europene din 2016.

În timp ce Portugalia se pricepe să ajungă în această fază a Euro, Slovenia a intrat în istorie atunci când a remizat 0-0 cu Anglia. Datorită acestui lucru, ei și-au asigurat pentru prima dată calificarea în fazele eliminatorii. Totuși, remizele au fost cele care au dominat ultimele meciuri ale oamenilor lui Matjaž Kek. Fiecare dintre ultimele lor patru meciuri s-au încheiat la egalitate. Aceasta s-a adăugat la bilanțul Sloveniei la Euro, de cinci remize în șase meciuri. Această rată a remizelor de 83% este mai mare decât a oricărei alte echipe din istoria turneului.