VIDEO | Spania – Georgia 4-1, în optimile EURO 2024! Elevii lui Luis de la Fuente „zboară” spre sferturile de finală, unde vor da peste Germania! Anglia – Elveția, celălalt duel stabilit duminică!

Anglia și Slovacia s-au duelat la Gelsenkirchen în a treia optime de finală de la EURO 2O24. Britanicii s-au impus cu mari emoții, după prelungiri, după ce au fost conduși cu 1-0 până în minutul 90+5.

De la ora 22:00, Spania și Georgia s-au duelat la Koln. Nemții, gazdele competiției, vor da peste iberici în sferturile de finală, după demonstrația de forță pusă în scenă de elevii lui Luis de la Fuente împotriva georgienilor (4-1).

Spania – Georgia 4-1, în optimile de finală EURO 2024

FINAL de partidă la Koln! 4/4 pentru Spania!

Min. 83: GOOOL SPANIA! Dani Olmo punctează, după un șut frumos cu latul, expediat cu piciorul stâng! Mamardashvili, fără reacție!

Sursă Video: X @TenHagEra

Min. 75: GOOOL SPANIA! Nico Williams – dribbling scurt, șut puternic, din careul Georgiei! Contraatac letal al ibericilor!

Sursă Video: X @ReshadFCB

Min. 51: GOOOL SPANIA! Fabian Ruiz punctează pentru iberici, din centrarea lui Lamine Yamal! Reluare simplă, cu capul, din careul mic al Georgiei! Spania răstoarnă scorul!

Sursă Video: X @centregoals

Min. 46:
A început partea secundă!

PAUZĂ în duelul dintre iberici și georgieni! Spectacolul atinge cote înalte la Koln!

Min. 39: GOOOL SPANIA! Rodri restabilește egalitatea pe tabela de marcaj, cu un șut puternic, trimis cu piciorul stâng, din marginea careului georgienilor!

Sursă Video: X @MCFC_Jacky

Min. 18: GOOOL GEORGIA! Le Normand își trimite balonul în propria poartă, după o centrare a lui Kakabadze, din flancul drept!

Sursă Video: X @KayRMFC

Min. 1: START în marele meci de pe „RheinEnergie Stadion”!

Echipele de start:

Spania (4-3-3): Unai Simon- Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella- Pedri, Rodri, Fabian Ruiz- Lamine Yamal, Morata, Nico Williams
Rezerve: David Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Mikel Merino, Joselu, Dani Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Ayoze Perez
Selecționer: Luis de la Fuente

Georgia (5-3-2): Mamardashvili- Kakabadze, Gvelesiani, Kashia, Dvali, Lochoshvili- Chakvetadze, Kiteishvili, Kochorashvili- Mikautadze, Kvaratskhelia
Rezerve: Loria, Gugeshashvili, Kverkvelia, Zivzivadze, Davitashvili, Kvilitaia, Gocholeishvili, Kvekveskiri, Altunashvili, Shengelia, Tsitaishvili, Lobjanidze, Tabidze, Sigua
Selecționer: Willy Sagnol
Absenți: Mekvabishvili (suspendat)

Arbitru: Francois Letexier (Franța)
Asistenți: Cyril Mugnier și Mehdi Rahmouni (ambii din Franța)
Arbitru de rezervă: Serdar Gözübüyük (Olanda)
Arbitru VAR: Jerome Brisard (Franța)

Stadion: Koln

La Euro 2024, Spania a fost cea mai performantă echipă din faza grupelor. Ibericii au scăpat cu ușurință din „grupa morții” în care se mai aflau Italia și Croația, câștigând toate cele trei meciuri. Drumul spre Berlin nu este însă simplu pentru oamenii lui Luis de la Fuente, care se află pe aceeași parte de tablou cu Germania, Portugalia și Franța. Prima care îi va provoca pe spanioli va fi Georgia – cea mai slab clasată națiune la acest turneu final.

Aflată la debutul într-un turneu major ca națiune independentă, Georgia a sfidat pronosticurile și s-a calificat în faza eliminatorie după o campanie de infarct în grupe. Elevii lui Willy Sagnol și-au asigurat calificarea în optimi cu o victorie cu 2-0 în fața Portugaliei, un rezultat care rămâne cel mai important din istoria lor. O victorie împotriva Spaniei la Köln ar eclipsa în mod evident acest rezultat. Victoria lor împotriva Portugaliei a arătat că sunt fericiți să joace cu cât de defensiv posibil.

Anglia – Slovacia 2-1 în optimile de finală de la EURO 2024

Final de meci!

Finalul primei reprize de prelungiri!

Min. 91: GOL ANGLIA! Harry Kane a marcat cu o lovitură de cap din careul mic!

Sursă video: X / Euro 24 Hub

A început prima repriză de prelungiri!

Finalul primelor 90 de minute! Calificarea în sferturi se decide după două reprize de prelungiri de câte 15 minute!

Min. 90+5: GOL ANGLIA! Jude Bellingham a înscris cu o execuție acrobatică, pe spate, de la 11 metri de poartă!

Sursă video: X / TC

Min. 50: Foden a marcat în poarta goală din 3 metri după o pasă primită din partea stângă de la Trippier, dar ulterior, la intervenția arbitrilor din camera VAR, s-a decis anularea reușitei pe motiv de offside la fotbalistul lui Manchester City!

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 25: GOL SLOVACIA! Schranz l-a învins pe Pickford cu un șut cu exteriorul piciorului drept din 6 metri!

Sursă video: X / Transfer Sector

A început meciul!

Anglia (4-2-3-1): Pickford- Walker, Stones, Guehi, Trippier- Mainoo, Rice- Saka, Bellingham, Foden- Kane
Rezerve: Ramsdale, D. Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton
Selecționer: Gareth Southgate

Slovacia (4-3-3): Dubravka- Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko- Kucka, Lobotka, Duda- Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Rodak, Ravas, Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Bozenik, Tupta, Benes, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Sauer, Kosa
Selecționer: Francesco Calzona

Arbitru: Umut Meler (Turcia)
Asistenți: Emre Eyisoy și Kerem Ersoy (ambii din Turcia)
Arbitru de rezervă: Rade Obrenovic (Slovenia)
Arbitru VAR: Marco Fritz (Germania)

Stadion: AufSchalke (Gelsenkirchen)

Fanii Angliei continuă să viseze că fotbalul „se întoarce acasă”, având în vedere drumul lor aparent lejer spre finală. Însă, din păcate, unele evoluții slabe din faza grupelor evidențiază de ce nu ar trebui ca aceștia să se bucure. Cele două sunt adversare care se cunosc de la începutul mileniului, iar bilanțil dominant al Angliei în cele șase confruntări directe pare să îi permită să își rezerve un loc în sferturile de finală.

Slovacia este răsplătită pentru că a terminat pe locul al treilea în Grupa E cu o confruntare cu favorita turneului. Nu va fi un meci care să sperie Slovacia, care a bifat deja o victorie uriașă la Euro 2024, învingând o echipă a Belgiei mai bine clasată decât Anglia cu 1-0 în primul meci din grupă. Slovacii vor trebui să spere că un singur gol le va fi suficient pentru a câștiga meciul, deoarece în toate cele trei meciuri de până acum de la Euro 2024 au marcat o singură dată, toate cele trei goluri fiind reușite în prima jumătate de oră.