Laszlo Balint, antrenorul de la Oțelul, a avut parte de meciul #100 în calitate de „principal” în SuperLiga, duminică, 13 iulie, cu Petrolul. Cele două echipe au dat-o la pace pe terenul gălățenilor. Partida dintre Oțelul și Petrolul s-a încheiat fără goluri marcate. A fost primul duel din noul sezon în care nu s-a înscris.
În urma fluierului final, „principalul” roș-alb-albaștrilor s-a prezentat la flash-interviu. Balint a transmis că există două aspecte pozitive după meciul cu „găzarii”. Totodată, el a expus faptul că mai are nevoie de încă un jucător eligibil pentru regula U21.
Laszlo Balint, după Oțelul – Petrolul 0-0: „E bine că nu am luat gol” / „Am terminat toți sănătoși”
Laszlo Balint s-a bucurat într-o măsură, întrucât Oțelul nu a încasat gol, asta deși oaspeții și-au creat câteva ocazii importante.
De asemenea, tehnicianul trupei de la malul Dunării a apreciat că rezultatul final e echitabil și a mai spus că este un lucru pozitiv că nu au existat accidentări.
„Vreau să scot aspectele pozitive din acest meci. Și oaspeții au avut câteva situații mari. E bine că nu am luat gol.
Am jucat cu fundași centrali care au două antrenamente. Bonilla a jucat prea puțin sezonul trecut. Am avut și noi situații. Cred că rezultatul este echitabil.
Aspectul pozitiv e că am terminat toți sănătoși. E un decalaj la pregătirea fizică. Există un risc de accidentare. Am avut o bancă de rezerve neexperimentată. Ei au pus presiune cu jucătorii experimentați. Mai avem mult de muncă să arătăm cum vreau eu.
Am avut patru jucători în tribună, care urmează să fie folosiți, dar mai sunt documentele (n.r. de rezolvat). E clar că îmi doresc dublură la under. Lipsa lor de experiență își spune cuvântul. Bană e un jucător cu potențial”, a declarat Laszlo Balint, conform digisport.ro, după Oțelul – Petrolul 0-0.
Jucătorii trimiși pe gazon din primul minut de Balint și Ciobotariu:
Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Zhelev, Cunha Lopes, Bonilla, Trif – Lameira, Zivulic, Pinto – P. Fernandes, Bicfalvi, Bană
Rezerve: I. Popescu, Bordun, S. Rus, G. Ursu, V. Ciobanu, M. Frunză, D. E. Neicu, D. C. Neicu, Postelnicu, S. Sandu
Antrenor: Laszlo Balint
Petrolul Ploiești: Bălbărău – Varzim, Roche, Prce, N. Marin – Hanca, T. Keita, A. Mateiu – Ludewig, Doumtsios, Grozav
Rezerve: Krell, Papp, Stănică, Tolea, D. Radu, Boțogan, V. Gheorghe, Doukansy, D. Paraschiv, D. Ilie, I. Răducan, Chică-Roșă
Antrenor: Liviu Ciobotariu
Stadion: Oțelul, Galați
Arbitru: Radu Petrescu. Asistenți: Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu
Arbitru VAR: Iulian Dima. Asistent VAR: Claudiu Marcu