Kylian Mbappe a spart gheața și a marcat primul gol din carieră la EURO! Cum a ales să se bucure starul Franței

Marți seara, Franța a remizat cu Polonia, scor 1-1, în ultimul meci al celor două formații în grupa D.

Kylian Mbappe, primul gol la un Campionat European

După o repriză fără gol marcat, Franța a deschis scorul în minutul 56, după un penalty executat de Kylian Mbappe. A fost prima reușită a fotbalistului la un Campionat European și a ales să celebreze golul într-un mod special.

Concret, Mbappe, aflat la primul meci după accidentarea gravă din meciul cu Austria, și-a scos masca de protecție de pe față și a mers în fața fanilor Franței pentru a sărbători. Starul celor de la Real Madrid a avut nevoie de șase meciuri în cadrul unui Campionat European pentru a marca un gol în această competiție.

Reușita sa nu a fost suficientă pentru Franța, care a fost egalată tot dintr-un penalty, executat de Robert Lewandowski, iar trupa lui Didier Deschampes a încheiat pe locul doi în grupă, sub liderul Austria.

România întâlnește Franța în optimi, dacă încheie pe locul 2 în grupă

În momentul de față, toate cele 4 echipe au câte 3 puncte în clasament, astfel că soarta calificării se decide în ultima etapă. În cazul în care România va încheia pe poziția secundă, atunci elevii lui Edi Iordănescu vor evolua contra Franței, în optimile de finală de la turneul final din Germania.

Franța a terminat pe locul 2 în grupa câștigată de Austria și din care au mai făcut parte Olanda și Polonia. Singura scăpare a României este să încheie pe prima poziție în grupă, asta deoarece va evolua contra unor formații precum Ungaria, Croația, Slovenia sau Olanda, care au încheiat pe locul 3 în ierarhia în care au fost repartizate.

O altă variantă este aceea ca România să termine pe locul 3 și să evolueze fie contra Angliei, fie contra Spaniei.