Junior Morais, fost jucător la FCSB între 2017 și 2019, a vorbit despre perioada în care a fost criticat public de Gigi Becali, patronul clubului din Pipera. Brazilianul, care a evoluat pentru echipa roș-albastră timp de doi ani, a făcut dezvăluirile înainte de derby-ul dintre FCSB și Rapid, formație pentru care a jucat ulterior.
Cum a gestionat Junior Morais criticile lui Gigi Becali
Transferat la FCSB în vara lui 2017, liber de contract după despărțirea de Astra Giurgiu, Junior Morais a avut parte de momente bune în tricoul roș-albastru. Cu toate acestea, nu a scăpat de criticile lui Gigi Becali, mai ales în prima parte a perioadei petrecute la club. Brazilianul a explicat însă că nu a fost afectat de comentariile patronului.
„În ultimele șase luni am jucat meci de meci. Nu m-a mai criticat la TV. La început mă critica. După a început să vorbească frumos. Morais în sus, Morais în jos. Morais joacă bine. Da, da. Înainte mai venea la bază. Vorbea cu toți. Îi saluta pe toți. A fost super ok. N-am avut nicio treabă. Așa e domnul Becali. Așa îi place. Așa a fost mereu. Nu, nu mă deranja. Asta e. Nu doar el vorbește. Multă lume vorbește”, a declarat Junior Morais pentru fanatik.ro.
De la FCSB la Rapid
În perioada 2017-2019, Junior Morais a strâns 66 de meciuri pentru FCSB, marcând două goluri și oferind patru pase decisive. A fost vicecampion al României de două ori și a evoluat în primăvara europeană, contribuind la parcursul echipei în UEFA Europa League, când FCSB a întâlnit-o pe Lazio în 16-imile competiției.
Chiar dacă a avut o perioadă frumoasă la FCSB, Morais recunoaște că Rapid este echipa de care s-a atașat cel mai mult în România. „Da, am rămas rapidist. Când erau Săpunaru, Dani Coman, Nico, toți vorbeau de Rapid la Astra. Cântau toți. De acolo am început. Și când am venit la Rapid mi se spunea ‘Băi, la Rapid e o boală. Nu se mai ia, la revedere!’”, a povestit Morais.