Rapid va da piept cu FCSB în etapa a 14-a a SuperLigii, duminică, 27 octombrie, de la ora 21:00, pe Arena Națională. Confruntarea dintre rivalele bucureștene va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe sportpesurse.ro, dar și la televizor, pe posturile Digi Sport 1 și Prima Sport 1.
Marius Șumudică a hotărât să nu-l includă pe Timotej Jambor (21 de ani) în lotul giuleștenilor pentru derby-ul cu actuala campioană a României.
Timotej Jambor, OUT din lot la derby-ul dintre Rapid și FCSB
În ziua partidei, cei de la Rapid au anunțat lotul cu care se vor prezenta pe Arena Națională. Atacantul Timotej Jambor a fost lăsat în afara listei, după cum a fost cazul și în runda precedentă, atunci când rapidiștii lui „Șumi” s-au impus categoric în fața Farului, scor 5-0.
Internaționalul slovac U21 a fost adus de Dan Șucu de la Zilina, în vară, în schimbul sumei importante de un milion de euro. Jambor a fost privit ca un posibil înlocuitor al kosovarului Rrahmani, plecat la Sparta Praga, însă nu a reușit să se impună în Giulești. A bifat 10 partide în tricoul alb-vișiniu, neizbutind să marcheze. Totuși, și-a trecut în cont o pasă decisivă.
Marius Șumudică l-a uitat complet pe Timotej Jambor, după venirea lui Aaron Boupendza la Rapid. Vârful gabonez a făcut pereche cu Burmaz în etapa trecută, fiind integralist.
La conferința de presă premergătoare încleștării cu FCSB, tehnicianul echipei patronate de Dan Șucu a transmis că nu ia în calcul ca Timotej Jambor să fie dat afară la iarnă. „Nu m-am gândit nicio secundă să plece Jambor”, a declarat Marius Șumudică.
Cine va fi căpitanul Rapidului, în lipsa lui Cristi Săpunaru
Cristi Săpunaru, experimentatul fundaș central al giuleștenilor, se confruntă cu probleme medicale. Ținând cont de acest aspect, Marius Șumudică a desemnat un alt căpitan pentru marele derby cu FCSB.
Răzvan Onea, fundașul dreapta al Rapidului, va purta banderola pe braț pe Arena Națională. Reamintim faptul că apărătorul pregătit de „Șumi” a bifat toate minutele în etapa precedentă, contra „marinarilor” lui Gică Hagi.
Până la meciul cu Farul Constanța, Onea mai jucase 12 minute în cel cu Oțelul, încheiat cu o remiză albă. Așadar, partida cu FCSB va fi a treia pentru el în actuala stagiune. A sosit la Rapid în 2022, de la Poli Iași, fiind unul dintre cei mai vechi fotbaliști din lotul pe care îl are Șumudică la dispoziție.
Răzvan Onea a fost prezent la conferința de presă premergătoare derby-ului. A avut un remarcat în tabăra rivalilor: Darius Olaru.
„Fiecare avem orgoliul nostru și ne dorim să demonstrăm că suntem mai buni decât ceilalți. Toți sunt buni de la FCSB, dar dacă ar fi să scot pe cineva în evidentă acesta este Olaru, pentru că este un jucător de națională și foarte important în campionatul nostru. E foarte important să avem continuitate în rezultate, până acum nu am reușit asta”, a spus Răzvan Onea, potrivit canalului oficial de YouTube al Rapidului.