Joyskim Dawa a fost sincer! Ce problemă continuă să aibă în România și de ce nu vorbește limba noastră

Joyskim Dawa (28 de ani) a ajuns în România în vara anului 2021, atunci când FC Botoșani îl transfera de la Valmiera, o formație din Letonia.

Josykim Dawa: „Nu m-am adaptat la mâncarea românească”

După un an petrecut la FC Botoșani, Joyskim Dawa a semnat cu FCSB, iar fundașul camerunez a fost unul dintre titularii formației în ultimele două sezoane. Chiar dacă stă în România de trei ani, fotbalistul african nu se poate obișnui cu mâncarea tradițională și evită să meargă în restaurante românești.

Totodată, Dawa a spus că și limba română îi creează probleme și a explicat de nu poate comunica nici până în momentul de față.

„E greu să vorbesc, pentru că nu merg la şcoală să învăţ, învăţ pe stradă, pe teren, cu fanii. Nu m-am adaptat (n.r. la mâncarea românească). Îmi place să mănânc mâncare africană, din Franţa. Poate gogoşi (n.r. a mâncat prima dată în România) Bucureştiul se poate dezvolta mai mult, dar cred că ar trebui făcut ceva cu traficul”, a spus Joyskim Dawa, potrivit Orange Sport.

Joyskim Dawa, titular în amicalul FCSB – Almere City 2-1

În primul meci de pregătire, campioana  României i-a spulberat pe cei de la CSV Apeldoorn cu scorul de 8-0. Elevii lui Elias Charalambous și-au respectat blazonul și s-au impus și în fața celor de la Almere City, în ultimul amical al verii.

David Miculescu a deschis scorul în minutul 18 al partidei, însă bucuria FCSB-ului a durat doar 3 minute, atunci când Kornelius Hansen a egalat. Până la pauză, campioana  României a mai punctat prin Alexandru Băluță, din penalty, cel care a ajuns la 3 goluri marcate în două meciuri pentru bucureșteni.

Primul meci oficial al celor de la  FCSB în noul sezon va avea loc pe 4 iulie, în Supercupa  României, contra celor de la Corvinul Hunedoara. Va urma apoi dubla cu AC Virtus, în primul tur preliminar din Champions League, pe 9-10 iulie, respectiv 16-17 iulie.