Istvan Kovacs și-a făcut de cap în meciul Cehia – Turcia de la EURO 2024! Românul a bătut recordul de cartonașe acordate într-o singură partidă de la un turneu final

Istvan Kovacs a arbitrat meciul Cehia – Turcia 1-2 din Grupa F de la EURO 2024, rezultat în urma căruia naționala pregătită de Vincenzo Montella și-a asigurat locul 2 în această grupă și implicit prezența în optimile de finală ale turneului din Germania.

Arda Guler și coechipierii lui au încheiat cu 6 puncte, asemenea Portugaliei, dar echipa lui Cristiano Ronaldo a prins prima poziție pentru că s-a impus în meciul direct cu Turcia în etapa a doua a fazei grupelor, scor 3-0.

Istvan Kovacs a acordat nu mai puțin de 20 de cartonașe în meciul Cehia – Turcia de la EURO 2024 și a stabilit astfel un nou record din acest punct de vedere în fotbalul internațional

În această ultimă rundă, lusitanii au fost învinși în mod total surprinzător de Georgia cu scorul de 2-0. Astfel, cu 4 puncte, gruzinii au ajuns de pe locul 3 în optimile de finală, acolo unde se vor duela cu Spania, și, în plus, au făcut ca România să pice în această fază cu Olanda și nu cu Slovenia așa cum se spera, ultima urmând să se confrunte chiar cu Portugalia. În mod evident, Cehia a fost eliminată de la Campionatul European, după ce a terminat Grupa F pe locul 4, cu un singur punct.

Revenind la Istvan Kovacs și la prestația lui din partida Cehia – Turcia 1-2, „centralul” din Carei a acordat nu mai puțin de 20 de cartonașe în partida de la Hamburg, 18 galbene și două roșii, și a depășit astfel recordul din acest punct de vedere la un turneu final, european și mondial deopotrivă.

Potrivit We Love Sport, precedentul record era deținut de spaniolul Antonio Mateu Lahoz, cel care la Cupa Mondială din 2022 din Qatar, în meciul din sferturile de finală dintre Argentina și Olanda, câștigat de sud-americani după executarea loviturilor de departajare, a arătat 18 cartonașe în total.

Multe avertismente primite de jucători care nu se aflau pe teren în acele momente

Acum, Istvan Kovacs le-a acordat doar turcilor 11 cartonașe galbene, în vreme ce ambele roșii au fost primite de cehi, unul chiar în startul jocului, mai exact în minutul 20, pentru cumul de galbene, încasat de Antonin Barak, iar altul în prelungirile jocului, acordat direct, însă unui fotbalist aflat pe marginea terenului, Tomas Chory.

De asemenea, de semnalat în acest context mai este și că foarte multe dintre cartonașele galbene acordate de român în această partidă au fost încasate pentru comportament nesportiv sau de jucători aflați pe băncile de rezerve ale celor două echipe.