Așa cum se anticipa, există un interes redus pentru Universitatea Craiova – FCSB, iar stadionul va fi gol pe jumătate la marele derby.
Interes redus pentru Universitatea Craiova – FCSB! Câte bilete s-au vândut cu doar câteva ore înainte de marele meci
Gazdele trec printr-o perioadă dificilă, cu rezultate sub așteptări, care au generat inclusiv discuții despre posibila demitere a lui Costel Gâlcă. Totuși, acesta a fost reconfirmat în funcție, însă entuziasmul fanilor a rămas scăzut, lucru reflectat în vânzările reduse de bilete.
Dacă în sezoanele trecute derby-ul se juca cu tribunele pline în Bănie, acum doar aproximativ 10.000 de bilete au fost vândute pentru confruntarea de duminică seara, ceea ce reprezintă o treime din capacitatea stadionului, conform Fanatik.
Universitatea Craiova speră totuși la o creștere a numărului de bilete vândute în ziua meciului, estimând că până la ora partidei ar putea fi în jur de 15.000 de suporteri în tribune.
Partida Universității Craiova cu cea mai mare asistență în acest sezon a fost cea contra Rapidului, încheiată 1-1, cu 19.940 de spectatori. În această stagiune, Craiova a mai reușit să strângă peste 10.000 de fani doar la un alt meci, cel cu Petrolul, terminat 0-0, la care au asistat 10.664 de suporteri.
Fostul mare jucător din Bănie avertizează înainte de Universitatea Craiova – FCSB: „Se va juca cu stadionul gol!”
Aurel Țicleanu, fostul mare jucător din Bănie, avertizează înainte de marele derby din Superligă dintre Universitatea Craiova și FCSB.
„(n.r. Cum arată Craiova – FCSB în condițiile actuale?) Păi cum să arate? Cu stadionul gol! Pentru mine ăsta este un etalon foarte important, care spune că lucrurile nu merg bine. Până acum îl înjurau pe Țicleanu și ăia și ăia. Dacă eu te văd că nu ești pe drumul bun, care e problema?
Îți spun cu bun simț, dar tu când vii la stadion, păi când vreodată Craiova juca la Buzău, gemea stadionul. Nu a fost nimeni în tribune ieri! Uitați-vă acum la Craiova, hai să vedem câți spectatori vin, au vrut să vândă biletele și le-au redus cu 40%. După meciul de aseră, cât le mai reduce?
Și dacă le dai gratis nu se mai duc oamenii. Performanța se măsoară și din punct de vedere social, din punct de vedere al spectacolului. Ei sunt ZERO! Nu au nici performanță sportivă, nici socială, nici din punct de vedere economic, eu nu vreau să vorbesc, dar uite mă întreabă unul și altul și vorbesc cu bun simț.
Sunt o grămadă de probleme, acolo au fost aduși oameni importanți și oamenii politici, să îi strângă și să le spună: ‘Băi băiatule, nu se mai poate așa!’ Asta e părerea mea. Chiar gol nu o să fie stadionul, pentru că speranța moare ultima, dar jumate e contraperformanță. Jumate deja e o mare contraperformanță, vorbim de Craiova”, a declarat Aurel Țicleanu, potrivit Fanatik.