Horațiu Moldovan se îndreaptă spre semifinalele Ligii Campionilor! Atletico Madrid a tremurat teribil pe finalul duelului cu Borussia Dortmund!

Horațiu Moldovan, portarul celor de la Atletico Madrid, are șansa de a-și îndeplini visul din copilărie, acela pe care îl are orice copil îndrăgostit de fotbal, fiind aproape de semifinalele Ligii Campionilor. Clubul românului poate sfârși printre ultimele patru echipe rămase în Champions League, după începutul promițător din „dubla” cu Borussia Dortmund. Partida de la Madrid a fost parte a fazei „sferturilor”, iar gazdele s-au impus, scor 2-1.

Se anunță un retur infernal în Germania. Tehnicianul argentinian al lui Atletico Madrid știe cum să păstreze un avantaj.

Horațiu Moldovan, șansă colosală de a ajunge în semifinalele Ligii Campionilor! Colegii lui au avut mari emoții pe finalul meciului

Atletico Madrid a dominat-o copios pe Borussia Dortmund în prima repriză din capitala Spaniei. După doar șase minute, Rodrigo de Paul a deschis scorul. Apărarea clubului din Bundesliga a comis o mare eroare, iar madrilenii au lovit primii în „sferturile” Ligii. Fundașii lui Dortmund au continuat să întâmpine probleme. Alvaro Morata a avut mai multe incursiuni în careul advers, dându-i emoții antrenorului Edin Terzic. După cum era de așteptat, dat fiind cursul jocului, Atletico Madrid a punctat din nou.

Samuel Lino a dublat avantajul echipei lui Horațiu Moldovan, în minutul 32. S-a intrat la cabine cu scorul de 2-0, după ce Borussia Dortmund a avut un prim șut pe poarta lui Oblak pe finalul primei părți.

Jucătorii lui Diego Simeone au luat piciorul de pe pedala de accelerație în repriza secundă. Formația din Germania a pus presiune, însă fără a-și crea mari șanse de gol. Cu toate acestea, Dortmund a izbutit să înscrie în minutul 81, prin Sebastien Haller. Atacantul Borussiei a marcat cu un șut superb, după un assist de mare clasă al lui Brandt. Nemții puteau chiar să egaleze. Bynoe-Gittens a lovit transversala în minutul 87. Brandt a făcut același lucru cu o lovitură de cap, la ultima fază a partidei. Miercuri noapte, norocul a ținut cu echipa lui Horațiu Moldovan. Astfel, Atletico a obținut succesul și pornește cu prima șansă la calificare, deși va fi extrem de greu la retur.

Cum s-au prezentat cele două formații la duelul de la Madrid:

ATLETICO MADRID: Oblak – Witsel, Gimenez, Azpilicueta – Molina, Maroc Llorente, Koke, De Paul, Lino – Morata, Griezmann REZERVE: Barrios, Correa, El Jebari, Gabriel Paulista, Gomis, Mandava, Moldovan, Niguez, Riquelme, Savic, Vermeeren
ANTRENOR: Diego Simeone

BORUSSIA DORTMUND: Kobel – Maatsen, Schlotterbeck, Hummels, Ryerson – Emre Can, Sabitzer – Adeyemi, Nmecha, Sancho – Fullkrug
REZERVE: Brandt, Bynoe-Gittens, Duranville, Haller, Lotka, Meyer, Moukoko, Ozcan, Reus, Sule, Wolf
ANTRENOR: Edin Terzic