Hamilton, a 5-a victorie din carieră în Canada

600
0
Share:

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat pentru a cincea oară în cariera sa Marele Premiu al Canadei, pe circuitul „Gilles Villeneuve”, din Montreal.

Lewis_Hamilton

A fost a 45-a sa victorie în Campionatul Mondial de Formula 1. Hamilton, care a plecat din pole position, a fost înregistrat la capătul celor 305,270 km ai cursei în 1h31min.05sec.296/1000 (medie: 201,082 km/h), devansându-l cu 5 secunde pe germanul Sebastian Vettel (Ferrari), ocupantul locului secund, și cu 46,4 secunde pe finlandezul Valtteri Bottas, clasat pe poziția a 3-a.

În urma acestui succes, Lewis Hamilton, deținătorul titlului mondial, s-a apropiat la numai 9 puncte de liderul clasamentului general al piloților, germanul Nico Rosberg, colegul său de la Mercedes, clasat doar al 5-lea la Melbourne, la mai bine de un minut în spatele învingătorului.

Următoarea cursă a sezonului din Formula 1, Marele Premiu al Europei, va avea loc în data de 19 iunie, la Baku (Azerbaidjan).