FOTO. Holger Rune, conflict monstru cu arbitrul la Monte Carlo! Elevul lui Patrick Mouratoglou și-a ieșit din minți: „Cheamă supervizorul!”

Holger Rune (20 de ani, 7 ATP), tenismen pregătit de către Patrick Mouratoglou, a fost protagonistul unui scandal la Monte Carlo, pe parcursul duelului cu Jannik Sinner (22 de ani, 2 ATP), din „sferturile” turneului. Acesta a intrat într-un conflict cu fanii prezenți la meci, acuzându-i pe aceștia de faptul că nu i-au permis să se concentreze.

Danezul a pierdut contra italianului Sinner în trei seturi, scor 4-6, 7-6 (8-6), 3-6. Rune nu a avut noroc după calificarea în sferturile de finală, întrucât i-a ieșit în față cel mai în formă tenismen din clasamentul mondial.

Holger Rune nu și-a stăpânit nervii la Monte Carlo! Arbitrul l-a avertizat pe danez

Sportivul din Italia și-a adjudecat primul set, scor 6-4, datorită unui break reușit la scorul de 2-2. Setul cu numărul doi a fost mult mai echilibrat, ajungându-se la scorul de 5-5. În game-ul cu numărul 11, la 30:0 pentru Sinner, în timpul serviciului lui Rune, danezul și-a ieșit din minți. Arbitrul de scaun s-a văzut nevoit să îl avertizeze pe elevul lui Mouratoglou, întrucât a întârziat serviciul. Publicul a fost de acord cu „oficialul”, astfel că Holger Rune a gesticulat înspre cei prezenți în tribune. Gestul său a avut menirea de a-i face pe spectatori să tacă.

Nu s-a întâmplat acest lucru, iar oamenii au început să huiduie. Rune s-a „bucurat” de un nou avertisment, de această dată pentru comportament nesportiv. Decizia arbitrului a stârnit furia tenismenului. „Cheamă supervizorul! Cum să primesc avertisment pentru asta?! Nu le-am adresat cuvinte urâte”, i-a transmis Rune „oficialului”.

Sursă Foto: X (Twitter) @TennisChannel

Arbitrul nu a întârziat cu replica. „Nu e vorba despre cuvinte, este vorba despre gest, toată lumea l-a înțeles. Știm ce înseamnă”, a afirmat acesta. Rune a continuat: „Am încercat să le spun: «Faceți liniște». Dacă-ți spun «Fă liniște», primesc avertisment?”. I s-a comunicat faptul că modul în care a transmis acest lucru nu a fost cel adecvat. Arbitrul i-a spus lui Rune că a dat dovadă de lipsă de respect, moment în care sportivul a răspuns, fiind sătul de această situație: „Știi ce este lipsă de respect? Că nu fac liniște când mă pregătesc să servesc! Cheamă supervizorul”.

Supervizorul și-a făcut apariția pe teren și a purtat un dialog scurt cu Holger Rune. Ulterior, tenismenul a întors game-ul de la 0:40 și a dus setul în tie-break, pe care l-a câștigat cu 8-6.

Cazul „Rune-arbitru” nu s-a sfârșit atunci: „Iei toate deciziile împotriva mea!”

În tie-break, danezul de pe locul 22 mondial a mai intrat într-o contră cu arbitrul de scaun. La scorul de 3-2 pentru Rune, o minge pe care a trimis-o Sinner a fost declarată inițial în afara terenului de joc. Totuși, „oficialul” a verificat urmele și și-a schimbat hotărârea.

Din nou, Holger Rune și-a ieșit din minți: „Iei toate deciziile împotriva mea. Sunt și eu o persoană, așa că te rog să mă respecți!”. Sistemul hawkeye a adeverit faptul că Rune avea dreptate, iar punctul trebuia să-i revină danezului. Acesta a reușit să câștige în tie-break, în ciuda situației incomode cu care s-a confruntat. Totuși, nu i-a făcut față lui Sinner în actul final.

Semifinalele îl vor pune pe Jannik Sinner față în față cu Stefanos Tsitsipas, în timp ce Novak Djokovic se va duela cu Casper Ruud.