Marian Iancu, fost patron în Liga 1 la Poli Timișoara, este de părere că Gică Hagi a câștigat titlul de campion în România în 2017 alături de echipa care la vremea respectivă însă se numea Viitorul Constanța în primul rând prin prisma faptului că celelalte echipe din play-off și-au dorit foarte mult ca FCSB să nu se impună la finalul acelei stagiuni.
Ce crede Marian Iancu despre campionatul cucerit de Viitorul lui Gică Hagi în 2017: „A fost un credit sindicalizat pentru că nu trebuia să câștige FCSB”
Astfel, doar prin prisma aceasta, el consideră că acea performanță a grupării din Ovidiu nu a fost neapărat meritată, ci mai degrabă conjuncturală.
Ceea ce, în viziunea omului de afaceri, nu se poate spune și despre campionatul câștigat de Farul în 2023, rezultat pe deplin meritat de constănțeni în viziunea lui Marian Iancu.
„Un titlu a fost meritat, mă refer la al doilea (n.r. cel din 2023). Primul (n.r. cel din 2017) a fost un credit sindicalizat pe care l-a primit Farul (n.r. Viitorul la acea vreme) pentru că nu trebuia să câștige altă echipă (n.r. FCSB). Craiova, Astra au lucrat… A jucat fotbal, dar al doilea campionat e cel pe care l-a luat de la zero și l-a câștigat pe fotbal.
Primul a fost și o conjunctură, s-a jucat pentru el. Craiova a venit la Pitești atunci cu ceva tineri, Astra și-a dat cu stângul în dreptul, CFR Cluj, Larie face penalty pe la Constanța, după care Larie se întoarce la Constanța, fiind împrumutat la CFR. Sunt vreo nouă puncte… Astea au făcut diferența și a câștigat campionatul. N-am spus nemeritat, ci un credit sindicalizat primit din partea altor echipe cu care era în play-off”, a spus Marian Iancu, potrivit prosport.ro.
Fostul patron de la Poli Timișoara nu ratează vreo ocazie pentru a-l critica pe Dan Șucu
Marian Iancu este cunoscut deja de ceva timp în spațiul public din România drept un mare admirator al Rapidului și, în egală măsură, poate cel mai aspru contestatar al acționarului majoritar Dan Șucu, aspect care a ieșit la iveală, o dată în plus, la scurt timp după ce acesta din urmă a devenit și principalul finanțator de la Genoa.
„Preluarea clubului Genoa este o tranzacție gândită și realizată de un om de afaceri, nu de un om de fotbal. Nimic din ceea ce puteai realiza la Rapid cu bani relativ puţini nu vei putea realiza la Genoa cu bani mult mai mulți. Mă refer la participări în cupele europene din poziția de câștigători ai competițiilor interne.
FCSB este un proiect mult mai puțin costisitor și cu vizibilitate destul de bună pentru a fi urmat ca exemplu mult mai la îndemână, decât o investiție covârșitoare într-un club nou, care împreună cu cel vechi, în final vor obține același unic rezultat, dar cu costuri infinit mai mari.
Sau vor merge ambele de mâna spre faliment sportiv și financiar. Şucu nu este un miliardar care-și permite costuri nesustenabile. Rapid, care, din punct de vedere fotbalistic, poate deveni perla coroanei, va fi tratată ca ruda săracă din punct de vedere financiar, ceea ce va determina dărâmarea acestui castel de nisip.
Rapidul va fi ușor neglijat, iar acest fapt va săpa adânc la temelia relației club-suporteri, cu consecința unor rezultate greu de anticipat.
Şucu s-a întors totuși către culorile copilăriei, roșu-albastru. Ce facem cu cele alb-vișinii? Împreună dau un maro pesimist. Vedem cât și cum se va investi la Rapid în actuala vacanță de iarnă”, a spus Iancu atunci pentru Sport pe Surse.