Florinel Coman visează la un transfer în Vest, dar este readus cu picioarele pe pământ: ”Acolo nimeni nu aleargă pentru tine!”

FCSB a învins-o pe Universitatea Craiova, scor 2-0 (2-0), duminică seară, pe Arena Națională, într-o partidă din etapa a 3-a a play-off-ului Superligii și este tot mai aproape de titlu!

Chiar dacă nu a avut un joc solid, Florinel Coman sclipit de două ori, suficient cât să aducă cele trei puncte echipei sale.

Prima dată în minutul 29, când a executat bine o lovitură liberă din marginea careului și l-a păcălit pe portarul oltenilor, Laurențiu Popescu.

A doua oară, trei minute mai târziu, când a executat mișelește o lovitură de colț. Ștefan Vlădoiu s-a plasat greșit, a încercat să se replieze la colțul scurt, însă, în disperarea de a respinge balonul l-a introdus în propria poartă.

• În urma acestui rezultat, FCSB rămâne lider în Superligă, cu 41 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova este pe locul 3, cu 31 de puncte.

Florinel Coman vrea în Vest, dar e pregătit pentru acest pas?

Imediat după meci, la flash-interviuri, Florinel Coman a recunoscut că se gândește serios la un transfer ”afară, în vară, chiar dacă Gigi Becali și-ar dori să-l păstreze la club în continuare.

Luni dimineață, fostul internațional Adrian Ilie – în prezent agent FIFA – a declarat că există interes din Bundesliga pentru Florinel Coman, de la Stuttgart și Borussia Monchenglabach.

Cu toate aceste, un alt fost internațional român, Basarab Panduru, nu știe dacă Florinel Coman este pregătit pentru un asemenea pas.

În Vest, jucătorii care nu fac la perfecție ambele faze nu au cum să fie titulari. Iar Florinel Coman nu este recunoscut pentru un travaliu exagerat. Atunci când, totuși, face și faza defensivă, ”combustibilul” său se termină undeva în minutul 60-75.

Florinel Coman, în acest moment, face ce vrea la FCSB, dar face bine. Ajută echipa. S-ar putea ca aceste goluri multe să atragă atenţia cuiva. Însă fotbalul acesta nu cred că face cu ochiul cuiva. Nu face cu ochiul nici coechipierilor ăia unde te duc.

Poate acolo, dacă pleacă, joacă altceva. Am văzut la naţională că joacă altceva, dar când se întâmplă asta, e schimbat în minutul 45 sau în minutul 60. Acel stil de joc altfel, cu venit înapoi, nu mai produce nimic în atac.

Se transformă în jucătorul pe care-l vrem toţi, pe care-l vor şi cei din străinătate. Vine, ajută în apărare, bagă alunecare, dar pe faza de atac nu mai are nicio realizare.

Dacă va găsi o echipă care să-i permită să facă aşa ca la FCSB, va da goluri şi acolo. Dar mi-e greu să cred, pentru că pe afară nimeni nu aleargă pentru tine. Aşa că trebuie să alergi tu”, a declarat Basarab Panduru, conform orangesport.ro.