Eric Bicfalvi revine în România! O formație din Liga 1 îi oferă un salariu record

Eric Bicfalvi, mijlocașul de 37 de ani, este foarte aproape de a semna cu Oțelul Galați, punând astfel capăt unei aventuri de nouă ani în fotbalul rus.

După despărțirea de Ural, unde a evoluat timp de opt sezoane, Bicfalvi a ales să revină în SuperLigă și ar urma să fie anunțat oficial de club în cursul zilei de astăzi.

Transfer de impact pentru echipa lui Ovidiu Burcă

Potrivit Digi Sport, fostul internațional român va primi un salariu lunar de 10.000 de euro, sumă considerată foarte mare raportat la bugetul echipei gălățene. Pe lângă acest salariu, Bicfalvi va beneficia și de bonusuri de performanță, în funcție de contribuțiile sale decisive pe teren.

Ultima dată în România, Bicfalvi a jucat pentru Dinamo, în 2016, înainte de a pleca la Tom Tomsk și ulterior la Ural, unde a devenit un jucător de bază. În cei opt ani petrecuți la echipa rusă, a strâns 227 de meciuri, 61 de goluri și 22 de pase decisive, fiind unul dintre cei mai importanți oameni ai clubului.

În prezent, cota sa de piață este estimată la 300.000 de euro, conform Transfermarkt.

Dorinel Munteanu a plecat de la echipă după ce sponsorul principal nu a virat banii promiși

Adoptarea unei astfel de politici salariale vine într-un moment dificil pentru Oțelul, club care în iarnă s-a confruntat cu probleme financiare majore. Dorinel Munteanu a plecat de la echipă după ce sponsorul principal nu a virat banii promiși, iar Oțelul a rămas fără unul dintre cei mai importanți oameni ai proiectului.

„Aici a fost ruptura. Mi-am dat demisia pentru că am fost mințit să le spun că vor veni salariile. Nu suportam ca jucătorii mei să fie duși cu zăhărelul sau mințiți că își vor primi banii”, declara Dorinel Munteanu la plecarea sa.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare