Edgar Ié, debut la Dinamo! Fostul jucător al Barcelonei a fost titular contra lui CFR Cluj

Edgar Ié, debut la Dinamo! Ex-barcelonezul a fost folosit din primul minut de Zeljko Kopic, după ce Josue Homawoo s-a accidentat. Edgar Ié a început întâlnirea în centrul apărării „câinilor”, alături de Velkovski și Patriche. Este a cincea partidă pe care o bifează fotbalistul în acest sezon, după ce a mai evoluat în trei meciuri pentru Bașakșehir, fiind prezent pe teren într-un altul și pentru naționala din Guineea Bissau.

De-a lungul carierei, acesta a mai jucat la Villareal (Spania), Belenenses (Portugalia), LOSC Lille (Franța), Nantes (Franța), Trabzonspor (Turcia) și Feyenoord (Olanda). În anul 2022, jucătorul era cotat la 7.500.000 de euro.

Edgar Ié, debut la Dinamo!

Fotbalistul din Guineea Bissau a prins primele minute în tricoul lui Dinamo, contra fotbaliștilor „Briliantului”, în Gruia, din postura de titluar. Intrarea sa în prima echipă a „câinilor” a venit pe fondul accidentării lui Josue Homawoo, internațional togolez. În minutul 34 al partidei, Edgar Ié s-a înălțat frumos în careul clujenilor, la o fază fixă a lui Dinamo, trimițând mingea pe poarta lui CFR. Efortul său nu a contat, însă, întrucât a fost semnalizat un fault în atac la Hakim Abdallah.

Florin Prunea, fost portar la Dinamo, a vorbit despre noul jucător al „câinilor”, în pauza partidei de la Cluj, fiind impresionat de rapiditatea cu care s-a adaptat Edgar, după un final de repriză în care fotbalistul din Guineea Bissau și-a salvat echipa, la o ocazie importantă a celor de la CFR.

„Edgar Ié, un câștig. Un jucător de valoare, foarte bun, nu are nevoie de adaptare. Foarte bun jucător”, a spus Florin Prunea, potrivit Digisport

La final, CFR Cluj s-a impus, scor 4-0, după ce „câinii” s-au prăbușit în repriza secundă, după o primă parte destul de reușită în Gruia, în care și-au creat câteva ocazii, punând presiune pe fotbaliștii lui Adrian Mutu. Nu putem remarca o fază în care Edgar să fi greșit flagrant, însă debutul său a fost unul de tristă amintire, cu siguranță, având în vedere scorul înregistrat pe tabela de marcaj, la finalul celor 90 de minute de joc.

Echipele de start

CFR Cluj (4-3-3): R. Sava – Cr. Manea, Boben, Ajeti, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – C. Deac, Bîrligea, Otele
REZERVE: Hindrich, Bălgrădean, Mogoș, Abeid, M. Ilie, Aussi, Filip, Fica, Avounou, Serebe, Michael
ABSENȚI: Kresic, El Kaddouri (accidentați)
ANTRENOR: Adrian Mutu

DINAMO (3-4-3): Golubovic – Edgar Ie, Velkovski, Patriche – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Ilic, Abdallah, Goncalo
REZERVE: Railean, Began, Selmani, D. Irimia, Neagu, Bani, Grigore, Al. Irimia, N. Roșu, Costin
ABSENȚI: Politic, Amzăr, Milanov, Homawoo(accidentați)
ANTRENOR: Zeljko Kopic

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj)
Arbitru: Andrei Florin (Târgu Mureş)
Asistenți: Alexandru Vodă (Alba Iulia), Mihăiță Necula (Bucureşti)
Arbitru VAR: Sebastian Colţescu (Bucureşti). Asistent VAR: Iulian Dima (Bucureşti)