Duel la nivel european între Florinel Coman şi Braun, în FCSB – Rapid. Fundaşul giuleştenilor l-a urmărit pe tot terenul pe mijlocaşul roş-albaştrilor

FCSB – Rapid a fost un derby cu de toate. Goluri, faze spectaculoase, greşeli de arbitraj, dar şi dueluri „unu la unu” foarte interesante. O astfel de luptă s-a dat între Florinel Coman şi Braun.

Cei doi s-au duelat în mai multe faze cu „scântei” pe durata partidei. Rapidistul a avut câştig de cauză aproape de fiecare dată.

Braun, intervenţii frumoase şi eficiente

Fundaşul dreapta al giuleştenilor l-a ţinut aproape perfect pe Florinel Coman. Nu l-a lăsat să treacă nici măcar o dată. Neamţul s-a apărat perfect la vedeta FCSB-ului. În prima repriză a reuşit chiar un tackling foarte frumos şi eficient, ce ar putea concura cu marcarea unui gol. La acea fază, Coman ar fi scăpat singur cu Aioani şi se putea întâmpla orice.

Singura dată când „şeptarul” roş-albaştrilor a reuşit să-l dribleze pe Braun a fost în minutul 63. Atunci, Florinel a şutat periculos la poarta lui Aioani, însă goalkeeperul a respins mingea din plonjon.

Cum s-a bucurat Bogdan Lobonţ

La reuşita de 1-1 a Rapidului, ce a purtat semnătura lui Krasniqi, „Lobby” s-a bucurat ca un copil. A alergat spre grupul de jucători care îl felicitau pe marcatorul golului şi a sărbătorit alături de elevii săi.

A realizat că nu ar avea voie acolo şi s-a repliat destul de repede către banca tehnică. După doar 4 minute, a avut din nou ocazia să se bucure, la golul lui Rrahmani. De data asta, n-a mai alergat către jucători, ci a preferat să savureze reuşita lângă banca tehnică.

Rapidiştii au schimbat antrenorul după eşecul, 0-1, cu Sepsi, acasă. Cristiano Bergodi a fost demis, iar Dan Şucu a anunţat că merge pe mâna lui Bogdan Lobonţ ca antrenor principal până la finalul sezonului, cel puţin.

Dar, surpriză! Pe foaia oficială de joc a derby-ului FCSB – Rapid, altcineva apare în rolul de antrenor al Rapidului: Roberto Berruero.