Dorinel Munteanu și-a anunțat revenirea pe bancă! Planul fostului antrenor de la Oțelul Galați

La finalul anului 2024, Dorinel Munteanu (56 de ani) și-a dat demisia de la Oțelul.

A fost al doilea mandat al lui Dorinel Munteanu ca antrenor la Galați. Tehnicianul a decis să demisioneze din cauza problemelor financiare ale clubului.

Dorinel Munteanu: „În scurt timp voi fi pe bancă”

Dorinel Munteanu continuă să fie un antrenor curtat, iar cel mai selecționat fotbalist din istoria naționalei României a anunțat că se pregătește de revenirea pe bancă. Fără să menționeze numele cluburilor interesate, „Munti” a dezvăluit că este gata de o nouă provocare și nu va mai aștepta finalul sezonului.

„Am avut nevoie de această pauză. E clar că pauza prea lungă nu e benefică în cazul antrenorilor. În scurt timp voi fi pe bancă. Am avut în ultimul timp discuţii, unele au fost ok, dar nu am putut eu să ajut acea echipă. Sper ca în curând să revin pe bancă, indiferent că în Superliga sau în străinătate”, a declarat Dorinel Munteanu, potrivit gsp.ro.

Dorinel Munteanu și-a încercat norocul și în străinătate ca antrenor, însă experiențele de la Mordovia Saransk, Kuban Krasnodar, Qabala sau Zakho nu au fost unele reușite, astfel că tehnicianul a revenit în țară.

Până să semneze cu Oțelul pentru al doilea mandat, Dorinel Munteanu a mai stat pe banca celor de la CSM Reșița și Concordia Chiajna, însă cel mai selecționat fotbalist din naționala României nu a reușit să se impună.

La începutul carierei sale, Dorinel Munteanu a mai stat pe banca celor de la FCSB, CFR, FC Argeș, FC Vaslui, Dinamo și Universitatea Cluj.

Dorinel Munteanu pune presiune pe Ovidiu Burcă

În locul său, oficialii clubului l-au adus pe Ovidiu Burcă, antrenorul care a făcut minuni la Dinamo. Întrebat despre alegerea conducerii din Galați, Dorinel Munteanu a oferit un răspuns clar în exclusivitate pentru Sportpesurse.ro.

„Este clar că echipa trebuia să aibă un antrenor. Rămâne să vedem rezultatele acum. Eu am reziliat contractul cu clubul, am spus și care au fost cauzele. Nu sportive, ci clauzele de angajament al sponsorilor, care nu și-au ținut promisiunea. Clubul trebuie să meargă înainte și să se salveze de la retrogradare.

Să vedem dacă este o alegere bună sau nu. Cert este că Oțelul trebuie să rămână în Liga 1 și să se stabilizeze financiar. Eu cred că niciun antrenor care va veni nu va reuși să obțină rezultatele pe care le-am avut eu la Galați”, a spus Dorinel Munteanu.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare