Daniel Bîrligea, salvatorul CFR-ului cu Universitatea Craiova! Ce a spus despre prezența la EURO 2024

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 1-0 pe terenul Universității Craiova, în etapa cu numărul 6 din play-off-ul SuperLigii.

Acest rezultat a reprezentat prima înfrângere pentru Costel Gâlcă pe banca oltenilor, chiar în fața propriilor suporteri. După acest meci, Universitatea Craiova a rămas pe locul 3 în SuperLiga, în timp ce ardelenii sunt pe poziția cu numărul 4, iar ambele formații au ieșit matematic din cursa pentru titlu.

Daniel Bîrligea, fericit după golul marcat împotriva Universității Craiova

La finalul meciului, Daniel Bîrligea a oferit prima sa reacție. Atacantul a intrat pe teren în minutul 68, iar peste 3 minute a marcat unicul gol al partidei și a dezvăluit că visează să fie prezent la turneul final din Germania, alături de naționala lui Edi Iordănescu.

Un duel frumos. Ne-am dorit ambele echipe cele 3 puncte. Aveam nevoie de ele, mi-a plăcut tare mult cum a arătat echipa. Lupta va fi între 3-4 echipe, în fiecare meci va fi o finală.

Vrem să rămânem acolo până la final. Este foarte importantă victoria, sunt 3 puncte în fața unei echipe care se bate pentru locurile de sus. Fiecare român își dorește să fie la EURO, să reprezinte țara. Eu o să dau totul până la final„, a spus Daniel Bîrligea.

Echipele de start din meciul Universitatea Craiova – CFR 0-1

Universitatea Craiova (4-3-3): Popescu- Vlădoiu, Badelj, Zajkov, Bancu- Houri, Crețu, Mekvabishvili- Baiaram, Ivan, Markovic
Rezerve: Lazar, Soiri, Ndong, Silva, Căpățînă, Mateiu, Blesa, Danciu, Bană, Cîmpanu
Antrenor: Costel Gâlcă

CFR Cluj (4-3-3): Sava- Mogoș, Boben, Kresic, Camora- Tachtsidis, Muhar, Keita- Deac, Otele, Michael
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Ajeti, Radu, Aussi, Filip, Fică, El Kaddouri, Avounou, Serebe, Bîrligea
Antrenor: Francisc Dican