Dan Nistor a izbucnit după ce a ratat penalty-ul decisiv cu Universitatea Craiova: ”Dacă nu vorbește nimeni, atunci spun eu”

Dan Nistor (36 de ani) a declarat la finalul barajului cu Universitatea Craiova că U Cluj are nevoie de jucători de valoare, care să aducă un plus echipei. Mijlocașul a ratat penalty-ul decisiv, iar ardelenii ratează și ultimul obiectiv al sezonului.

U Cluj a ratat la mustață calificarea în playoff, apoi finala Cupei României. Ultimul obiectiv, locul de Conference League, l-au pierdut printre degete, după un meci dramatic cu Universitatea Craiova.

Dan Nistor atacă după ce a ratat calificarea în Conference League

Dan Nistor a fost înger și demon la Craiova. A marcat în minutul 119 și a trimis partida în prelungiri. Apoi a ratat la loviturile de departajare.

La final, mijlocașul și-a prezentat scuzele colegilor și suporterilor și a ieșit la atac: ”Am auzit că avem salarii de 15-18 mii. Aberații”.

”Numai în pielea mea să nu fii. Trebuia să câștigăm în această seară, am avut foarte multe ocazii. Am tratat foarte ușor acele ocazii. Din păcate nu am putut să înscriu la penaltyul decisiv. Este vina mea, îmi asum, îmi cer mii de scuze suporterilor, colegilor și mergem mi departe. Poate a fost și miza prea mare, unii dintre noi am fost obosiți.

Sper că de la anul să mai vină jucători care să aducă plus valoare acestei echipe.

Eu sunt un tip sincer și corect. Stăm în 5-6 inși, e greu să duci un campionat. Am auzit prin ziare că avem salarii de 15 mii – 18 mii, aberații. Dacă nu iese nimeni să vorbească, atunci spun eu. Trebuie jucători de valoare.”, a declarat Dan Nistor.

ECHIPELE DE START:

Universitatea Craiova (4-3-3): L. Popescu – Soiri, Zajkov, Raul Silva, Bancu – A. Crețu, Mateiu, Mekvabishvili – Danciu, A. Ivan, Mitriță
Rezerve: D. Lazar, Ndong, Badelj, Houri, D. Badbu, Bana, Blesa, Koljic, Markovic
Absenți: Maldonado, Screciu, Vlădoiu, Baiaram, Câmpanu (accidentați)
Antrenor: Costel Gâlcă

U Cluj (4-3-1-2): Gertmonas – Oancea, Thalisson, Masoero, Chipciu – Silaghi, Simion, Bic – Nistor – Anselmo, Roger
Rezerve: Gorcea, Mitrea, A. Suciu, Chinteș, Techeres, Grobry, Bota, V. Gheorghe, F. Ilie
Absenți: D. Popa (accidentat), Roguljic (indisponibil)
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău