Cum a explicat Zeljko Kopic „blestemul” ultimelor minute de la Dinamo: ”Devine și mai dificil!” Toate reacțiile după remiza cu FCU Craiova

Dinamo remizează cu FCU Craiova, 1-1, într-un meci care a contat pentru runda a cincea din playout. La final, Zeljko Kopic a recunoscut că totul devine și mai dificil după șansele irosite la finalul partidelor.

Dinamo ratează iar puncte vitale în ultimele minute. ”Câinii” au condus în Bănie, prin golul lui Milanov, dar s-au văzut egalați de Blănuță în minutul 90. Echipa lui Zeljko Kopic adună 20 de puncte și este la un pas în spatele celor de la Voluntari, prima echipă aflată deasupra linie salvării.

Zeljko Kopic și-a dezvăluit planul cu FCU Craiova

Antrenorul lui Dinamo a dezvăluit la finalul partidei din Bănie că planul său era să forțeze și al doilea gol.

”Nu am reușit să mai câștigăm o ultimă luptă în careul nostru și am primit gol. Planul nostru era să reușim și al doilea gol, nu am mai înscris, nu am mai vrut să ne asumăm riscuri în ultimele 10 minute.

Toată lumea este dezamăgită, cred că meritam mai mult. Trebuie să ne recuperăm și să fim pregătiți pentru lupta de la Botoșani. În final, adversarul a riscat maxim, e firesc.

Ultimul meci am reușit să câștigăm noi în ultimele minute, dar s-a întâmplat destul de des să primim noi gol. Trebuie să ne îndeplinim obiectivul, să rămânem în prima ligă.

Devine și mai dificil după un astfel de meci. Trebuie să fim pregătiți pentru marți”, a declarat Zeljko Kopic.

Velkovski, cu gândul la plecare: ”Sunt deschis la negocieri”

”A venit golul din centrare, iar ne-am pierdut concentrarea pe final. Trebuie să ne focusăm pe meciul cu Botoșani. Trebuie să ne concentrăm și toate gândurile să se ducă la meciul cu ei.

Este o problemă mentală, o problemă fizică… Am mai avut vreo două centrări înainte și le-am rezolvat repede. Puteam să mă poziționez mai bine, să îi iau fața lui Blănuță.

Nu cred că mai avem vreun meci ușor până la final. Trebuie să ne recuperăm fizic și să ne concentrăm la maximum.

Încă nu m-am gândit la viitor, vom vedea, sunt deschis la orice negocieri”, a spus și Velkovski.

FCU Craiova – Dinamo 1-1

FCU Craiova: Gurău – Compagnucci, Lekiatas, Lacroix, Padula – D. Albu, Pop – Sidibe, Baeten, Jibril – Blănuță
Rezerve: Enache, Mascarenhas, Kvakic, V. Achim, R. Negru, Dragu, Bauza, Blidar, Bahassa
Absent: Chițu (suspendat)
Antrenor: Eugen Trică

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – De Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Abdallah, Gregorio
Rezerve: Răilean, Selmani, Iglesias, A. Irimia, D. Irimia, Politic, Neagu, Bani, Grigore, Roșu, Amzar
Absenți: –
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Complex Sportiv Craiova
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galaţi). A1: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), A2: Alexandru Vodă (Alba Iulia)
Arbitru VAR: Cătălin Popa (Piteşti). Arbitru AVAR: Romică Bîrdeş (Piteşti)