Cum a explicat Mircea Rednic ratarea play-off-ului cu UTA. Pe ce a dat vina

Dinamo a câştigat, 1-0, meciul cu UTA de pe „Arcul de Triumf”. În urma acestor rezultate, „câinii” au părăsit locurile direct retrogradabile, iar arădenii au ratat calificarea în play-off.

Mircea Rednic crede că miza partidei și-a spus cuvântul. Antrenorul echipei UTA a dat vine pe lipsa încă unui atacant în lotul său.

Crede că elevilor săi le-a fost teamă

„N-am avut șansă. Au dat golul pe care l-au dat după o minge deviată. Noi am avut minge deviată în repriza a doua, dar s-a dus afară. Am avut șutul lui Trif, scos de portar. Ne-am retras prea mult, am stat prea jos în prima repriză.

În a doua repriză am dominat jocul, dar centrările nu au fost precise. Se cunoaște că avem doar un atacant, nu avem alte soluții.

Dacă am fi avut încă un atacant, era bine, că puteam presiune pe apărarea adversă.

Am făcut greșeli, ne-am precipitat, degajări la întâmplare și așa le-am dat lor încredere. Am avut situații, nu-i primul meci în care avem presiune și miză foarte mare și unii jucători au teamă. Au intrat cu teamă”, a declarat Mircea Rednic.

Dinamo – UTA 1-0 // Echipele de start:

Dinamo (3-4-3): Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Gregorio
Rezerve: Railean, Selmani, Igleasias, Ilic, Neagu, Bani, Grigore, Irimia, Roșu, Amzăr, Edgar Ie, Costin.

UTA Arad (4-2-3-1): Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Conte – Pedro, Mihai – Micovschi, Fabry, Omondi – Luckassen
Rezerve: Kucher, Freitas, Iurasciuc, Stanciu, Vulturar, Lopez, Trif, Morar, Pop