Costel Gâlcă a spart ghinionul din derby-urile cu FCSB! Antrenorul din Bănie, anunț important despre viitorul lui Raul Silva

Universitatea Craiova s-a impus în derby-ul rundei a opta a play-off-ului, iar Costel Gâlcă (52 de ani) a abordat prestația elevilor săi din meciul cu FCSB.

Oltenii au dispus de campioana României, scor 2-0, egalând-o pe CFR Cluj la puncte (37), gruparea de pe locul doi, care asigură calificarea directă în play-off-ul din Conference League. Golurile partidei au fost înscrise de Raul Silva (minutul 4) și Andrei Ivan (minutul 71).

Costel Gâlcă, încântat de Andrei Ivan după succesul cu FCSB

Tehnicianul instalat recent pe banca juveților și-a pus amprenta serios asupra fotbaliștilor din Bănie, iar acest lucru se poate observa foarte ușor. Jucătorul pe care Costel Gâlcă l-a influențat în cea mai mare măsură este Andrei Ivan. Atacantul Craiovei a punctat împotriva FCSB-ului, stabilind scorul final al derby-ului.

Ulterior fluierului final, Costel Gâlcă a oferit declarații. Antrenorul de pe banca tehnică a clubului din Bănie s-a arătat încântat de prestația jucătorilor săi. L-a lăudat pe Andrei Ivan și a încheiat prin a spune că trage nădejde în privința meciului din etapa următoare, contra Farului.

De asemenea, tehnicianul de 52 de ani a dezvăluit ce se va petrece cu Raul Silva, marcatorul primei reușite a derby-ului cu FCSB.

(n.r. – despre Andrei Ivan) Mă bucură faptul că a marcat din nou și este într-o dinamică bună. Faptul că am înscris repede a contat mult. Atitudinea jucătorilor a fost importantă. Și pentru noi, și pentru suporteri. În prima repriză, după vreo 20 de minute, am făcut pasul înapoi. În repriza a doua am cedat tot terenul adversarului, dar am avut câteva contre periculoase. Și a ieșit și golul.

(n.r. – despre Raul Silva) Mai are contract până în vară. Vom evalua și vom vedea cine va rămâne. (n.r. – despre meciul cu Farul) Acestea sunt meciuri decisive pentru noi. Sper să mergem acolo și să plecăm cu cele trei puncte.

(n.r.- despre Vlădoiu) El a făcut meciuri foarte bune, dar a avut o accidentare ușoară. Am preferat să îl băgăm în a doua repriză.

(n.r. – despre atmosferă) Am spus, a fost foarte important că am marcat repede, pentru noi și pentru suporteri. Veneam după multe meciuri necâștigate în fața lui FCSB”, a afirmat Costel Gâlcă, după succesul cu echipa campioană.

Secretul lui Andrei Ivan? Costel Gâlcă!

Venirea lui Gâlcă pe banca tehnică a Universității Craiova îi priește atacantului, care pare să fi regăsit forma din trecut. Acesta a izbutit să marcheze din nou, stabilind rezultatul final al derby-ului cu FCSB.

Ulterior partidei, acesta și-a exprimat opinia cu privire la desfășurarea evenimentelor, declarându-se fericit pentru „renașterea” sa din mandatul lui Costel Gâlcă, despre care a spus că i-a oferit foarte multă încredere.

„Sunt foarte bucuros că am luat cele trei puncte. Trebuie să jucăm la fel și cu Farul. Sunt fericit că am marcat. A fost bine în seara aceasta. (n.r. – ce a schimbat Gâlcă) Știe să îmi dea încredere.

Vlădoiu mi-a dat o pasă foarte bună. Nici măcar nu am văzut golul. (n.r. – despre presiune) Pe noi a fost presiunea mai mare, ei erau campioni deja. Important este că am câștigat. Nu am știut să gestionăm unele meciuri, ne-au costat, dar vom merge la Farul. Va fi un meci foarte greu”, a declarat Andrei Ivan, ulterior victoriei cu FCSB.