Constantin Gâlcă, distrus de un fost elev de la FCSB! „Asta îmi crea disconfort și exista o relație tensionată”

Fostul căpitan de la FCSB, Alexandru Bourceanu, a dezvăluit la GSP Live că relația dintre el și Constantin Gâlcă, actualul antrenor al Universității Craiova, nu era una așa bună.

Alexandru Bourceanu: „eu, personal, am avut o relație proastă cu el.”

În februarie 2014, Bourceanu a plecat de la FCSB la Trabzonspor, însă acesta s-a întors sub formă de împrumut când pe banca roș-albaștrilor fusese deja instalat Costel Gâlcă, antrenorul care a adus ultimul titlu la FCSB, chiar în sezonul 2014-2015. Relația dintre cei doi nu a fost chiar bună, iar Bourceanu începea să întămpline probleme.

„Cum l-am cunoscut eu acum 10 ani, el vrea ca echipa să construiască, să aibă mingea, iar jucătorilor de la Craiova li se potrivește asta. Gâlcă e un tip corect. Deși eu, personal, am avut o relație proastă cu el. Cu Gâlcă am avut cea mai proastă relație dintre toți antrenorii cu care am lucrat.” a declarat fostul fotbalist.” a declarat Alex Bourceanu la GSP LIVE.

Faptul că acesta avea un trecut impresionant la formația celor de la FCSB, întoarcerea lui nu a fost chiar așa plăcută și nici evoluțiile lui nu erau impresionante.

„Eu nu știu ce nu funcționa cu Gâlcă din perspectiva antrenorului, știu ce nu funcționa din perspectiva mea. Eu fusesem căpitan și mă întorsesem, dar aveam așteptări să fiu tratat la fel, deși nu jucam la fel. Ajungeam de multe ori pe bancă, asta îmi crea disconfort și exista o relație tensionată.” a mai spus fostul fotbalist.

Echipa lui Constantin Gâlcă, învinsă de clujeni

CFR Cluj a reușit să o învingă pe Universitatea Craiova, scor 1-0. Daniel Birligea a reușit să marcheze singurul gol al partidei în minutul 71 după trei minute după ce a fost introdus pe teren.

Costel Gâlcă s-a declarat dezamăgit atât de scorul final cât și de evoluția echipei sale din meci. Însă, tehnicianul nu și-a pierdut speranța în clasarea pe locul secund al SuperLigii la finalul sezonului.

„Nu le-am pus probleme în prima repriză, am fost prea respectuoși cu ei. În a doua repriză ne-am desfăcut mai mult. Preferam să iau golul dintr-o acțiune a lor mai fluidă. Cred că trebuie să facem mai multe lucruri în atac pentru a câștiga. Prima repriză nu am avut ocazie clară de a marca.

Îmi doresc și sper din tot sufletul, o să încerc să ne batem până la ultimul meci la locul 2”, a spus Constantin Gâlcă, potrivit Digi Sport.