Concluzia amară a lui Marius Șumudică după Rapid – Hermannstadt: „Nu suntem pregătiți să fim campioni, nu arătăm ca niște campioni”

Marius Șumudică a identificat principala cauză pentru care echipa sa nu a arătat așa cum ar fi fost de așteptat în meciul Rapid – Hermannstadt 1-0, deși a avut superioritate numerică pentru o bună perioadă din repriza secundă.

Antrenorul formației din Giulești a acuzat starea de oboseală resimțită de jucătorii săi ca urmare a partidei de la mijlocul săptămânii trecute, din deplasare cu FC Botoșani în Cupa României, câștigate de gruparea din București cu scorul de 2-0.

Marius Șumudică s-a convins după Rapid – Hermannstadt 1-0: „Nu suntem pregătiți să fim campioni”

Pe de altă parte însă, tehnicianul a concluzionat că formația antrenată de el nu are încă anvergura necesară pentru a se lupta cu șanse reale la titlu, iar acest deziderat ar trebui să fie amânat pentru sezonul viitor.

„În timpul meciului ești afectat în anumite momente. Ținând cont că Hermannstadt joacă de mai mult timp împreună, au jucat cu o zi înainte în Cupă și nu au jucat cu titularii, e clar că s-a văzut astăzi că nu am avut prospețime. Am întâlnit o echipă care pasează foarte bine, care nu își merită locul în clasament, sunt un pic dezamăgit că nu am avut ocazii clare, dar în final se spune că echipele mari, nu suntem o echipă mare, echipele mari câștigă și când joacă prost. Noi astăzi nu am făcut un meci bun, v-am spus care sunt cauzele.

Peste o lună uită toată lumea, contează cele trei puncte. Dacă vom reuși să facem 22-23 de puncte față de cele 20, cu siguranță că vom fi în play-off. Îmi pare rău de un singur meci, la Botoșani, când am pierdut. Dar uitați că am trecut peste Oțelul, ne-am apropiat de un punct de play-off, suntem la o victorie de locul 4, 3. De patru meciuri nu primim gol, înseamnă mult, sunt ferm convins că vom mai crește, vom marca, o să crească și Boupendza, și Clinton (N’Jie). Nu mă gândesc decât să ne recuperăm până sâmbătă și o să arătăm altfel.

Promisiunea făcută de antrenor: „Vom fi în play-off, anul viitor ne vom bate la campionat”

Nu mă interesează titlul, nu suntem pregătiți să fim campioni, nu arătăm ca niște campioni. Obiectivul meu intermediar este să ajungem în play-off, după care începe un nou campionat. Vreau să fac mai mult decât au făcut antrenorii dinaintea mea la Rapid. Discuția cu cei doi patroni a fost pe termen mediu. Anul viitor am spus că ne vom bate la campionat.

Am plecat cu handicap mare de tot, am pierdut și eu niște puncte până am găsit cheia, înaintea mea a fost un antrenor, din 6 meciuri aveau 5 puncte. Eu știu ce înseamnă play-off-ul, când intră o echipă cu 4-5 puncte în fața ta nu ai cum să recuperezi. Eu vă promit că Rapidul va fi în play-off, mai departe vom vedea ce se va întâmpla”, a spus Marius Șumudică la finalul meciului Rapid – Hermannstadt 1-0.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare