Ciprian Marica atacă elevii lui Edi Iordănescu! Cine sunt cei doi jucători care au lăsat de dorit în meciul din optimile EURO 2024

Fostul jucător al naționalei României, Ciprian Marica (38 de ani), a analizat la sânge eșecul dureros al tricolorilor împotriva Olandei, scor 3-0, și a scos în evidență doi jucători.

Nicolae Stanciu și Denis Drăguș, luați în colimatoriu de Ciprian Marica

Olanda s-a calificat în sferturile de finală, după golurile marcate de Cody Gakpo (minutul 20) și Donyell Malen (minutele 83 și 90+3). După victoria Turcilor împotriva Austriei, scor 2-1, „Portocala Mecanică” se va confrunta cu naționala Turciei pentru calificarea în semifnalele Campionatului European.

La puțin timp după finalul partidei, Ciprian Marica a analizat înfrangerea tricolorilor și a scos în evidență mai multe probleme ale naționalei României. Printre cei criticați de fostul jucător al naționalei României s-au aflat Nicolae Stanciu și Denis Drăguș.

După intrarea lui Racovițan și trecerea lui Burcă în poziția de fundaș stânga, e clar că nu mai puteai să contezi. Partea noastră era amorțită total. Îi recunoști valoarea adversarului și accepți că faci pasul în spate. Acolo putea să apară și Sorescu, s-a discutat despre asta, pentru că el ar mai fi contat pe faza ofensivă.

E adevărat că atunci când am ieșit la joc am mai luat două goluri. Și mai puteam să primim! Am avut un adversar în formă, un adversar bun, dar nici noi n-am făcut cea mai bună partidă a noastră din mai multe considerente. Nu am fost lucizi, am alergat foarte mult, am complicat fotbalul.

Fotbalul e atât de simplu, spunea Cruyff. Trebuie să joci cât se poate de simplu. Te uiți la Spania cât de ușor pasează și cât de ușor e fotbalul, dar noi vrem să cărăm mingea, să o complicăm. E și cazul lui Drăguș, care vrea el singur, singur.

Stanciu a fost mai mult Spanciu în ultimele partide. Sigur, reușește golul ăla, a alergat foarte mult, dar prea puțin de la căpitanul nostru, cel puțin în această seară.” a declarat Ciprian Marica, la emisiunea Studio EURO 2024, de la PRO TV.

Dorinel Munteanu mesaj de susținere pentru tricolori

Dorinel Munteanu, antrenorul Oțelului Galați, a avut un discurs de încurajare atât pentru elevii lui Edi Iordănescu, cât și pentru toți românii care au susținut naționala.

S-a terminat un vis frumos. Din păcate, cu un rezultat prea drastic. Pentru că, spre surprinderea mea, Olanda, care nu jucase nimic în grupe, a făcut un meci foarte bun cu noi. Dar dincolo de scor, eu văd lucrurile bune, saltul pe care naționala nostră l-a făcut.

Să nu uităm cum era acum o lună, după remizele alea fără gol cu Bulgaria și Liechtenstein! Sunt mâhnit de rezultat mai ales, recunosc. Dar și mândru fiindcă naționala a făcut un progres enorm. A arătat că poate fi o echipă care se poate bate la acest nivel.

Cine se aștepta înainte de Euro să câștigăm grupa cu Belgia și Ucraina?! Dar uite că se poate, au făcut o bună propagandă fotbalului românesc, au readus suporterii alături. Iar oamenii au răspuns fantastic. Naționala este pentru oameni.” a transmis Dorinel Munteanu, potrivit GSP.