CFR Cluj – Sepsi 2-1! CFR urcă pe locul 2, cu un gol marcat în minutul 90+6. Dublă Karlo Muhar

CFR Cluj trece de Sepsi, 2-1, într-un meci care a contat pentru runda a șaptea din playoff-ul din Superliga. Karlo Muhar a reușit dubla, în timp ce oaspeții au jucat o repriză în dublă inferioritate numerică.

”Locul 2 este obiectivul minim pe care îl impun echipei”, a declarat Neluțu Varga pentru Sport pe Surse. Iar echipa lui Francisc Dican a început partida cu un gol rapid reușit de Karlo Muhar.

Sepsi a revenit rapid cu un penalty transformat de Alimi, dar finalul primei reprize a fost de coșmar pentru oaspeți. Oroian și Florin Ștefan au fost eliminați, iar misiunea devenea imposibilă pentru covăsneni.

Echipa lui Bernd Storck a luptat însă admirabil, spre furia celor din tribune, care și-au pierdut răbdarea: ”Rușine, rușine să vă fie”, au scandat cei din tribune.

Același Karlo Muhar avea să aducă golul victoriei, în minutul 90+6, iar CFR Cluj urcă pe poziție secundă.

CFR Cluj – Sepsi 2-1

FINAL.
Min90+6: GOOOL, Muhar! CFR Cluj dă lovitura în prelungiri și continua lupta pentru locul 2
Min87: Otele trimite cu capul tot pe lângă poartă. Sepsi rezistă asalturilor gazdelor
Min56: Ocazie uriașă pentru CFR Cluj! Bară, Otele
Min46: Începe repriza a doua

PAUZĂ: CFR Cluj – Sepsi 1-1

Min45+2: Florin Ștefan este eliminat pentru o piedică la Otele.
Min21: Oroian, eliminat după al doilea galben.
Min20: GOOOL, Sepsi!
Alimi egalează din penalty
Min6: GOOOL, CFR Cluj! Muhar deschide scorul din centrarea lui Deac
Min1: A început partida

ECHIPELE DE START:

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Michael, Fica
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Abeid, A. Radu, Aussi, R. Filip, El Kaddouri, Avonou, Otele, Serebe, Bîrligea
Antrenor: Francisc Dican

Sepsi: Niczuly – Oroian, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – M. Ștefănescu, Alimi, Kallaku, Fl. Ștefan – Safranko, K. Varga
Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Aganovic, Rența, R. Varga, C. Matei, Popsa, Batzula, Debeljuh
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Marcel Bîrsan, A1: Valentin Avram, A2: Sebastian Gheorghe, VAR: Sorin Costreie, AVAR: Raul Ghiciulescu

Rămasă încă un sezon fără titlu, după ce FCSB a pus capăt secetei de 9 ani, CFR Cluj speră să ocupe la final măcar locul 2, care le-ar asigura ardelenilor prezența în preliminariile Conference League. De partea cealaltă, Sepsi are ca obiectiv să predea Rapidului ultimul loc din playoff.

Pentru a nu rata complet sezonul, echipa lui Neluțu Varga trebuie să câștige toate meciurile rămase până la final. Rapid, FCSB și Farul sunt adversarele care vor urma după întâlnirea programată în Duminica Floriilor.

ECHIPELE PROBABILE:

CFR Cluj (4-3-3): Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – C. Deac, Michael, Otele.

Sepsi OSK (4-4-2): Niczuly – Oroian, Ninaj, D. Ciobotariu, Ștefan – K. Varga, Renta, Alimi, R. Varga – Debeljuh, Ștefănescu.