Cel mai șocant gest făcut de Șumudică s-a petrecut în vestiarul echipei: Vreți să mi-o trageți?

Marius Șumudică a recurs la un gest extrem în timpul pandemiei, în Turcia, pentru a-i determina pe jucători să nu accepte reducerea salariilor. Dezvăluirile au fost făcute de fostul său elev, Andre Sousa.

Șumudică, gest șocant în fața echipei și conducerii lui Gaziantep

Marius Șumudică, liber de contract după despărțirea de Rapid, este din nou în centrul atenției, după ce fostul său elev, Andre Sousa, a povestit un episod incredibil din perioada petrecută la Gaziantep. Într-un interviu acordat presei portugheze, Sousa a relatat cum antrenorul român a recurs la un gest extrem în fața jucătorilor și a președintelui clubului, în timpul pandemiei de Covid-19.

Presiuni pentru reducerea salariilor în pandemie

În contextul dificultăților financiare generate de pandemie, conducerea lui Gaziantep le-a cerut jucătorilor să accepte reduceri salariale. Șumudică a convocat o ședință cu lotul complet și cu președintele clubului pentru a discuta situația.

„În perioada Covid-19, toate echipele voiau să reducă salariile jucătorilor. El, ca antrenor străin, a vorbit cu toți jucătorii străini și i-a întrebat dacă vreunul va accepta reducerea. Noi am spus toți că nu”, a declarat Sousa.

Marian Iancu și-a arătat colții pe rețelele sociale. Sursă Foto: Profimedia

„Vreți să mi-o trageți? Atunci trageți-mi-o!”

Portughezul a povestit că unii jucători turci au acceptat reducerea, moment în care Șumudică a convocat o întâlnire video cu toți fotbaliștii și cu președintele.

„A izbucnit și a zis: «Aaa, voi vreți să mi-o trageți? Vreți să mi-o trageți? Atunci trageți-mi-o! Mai lipsește doar să-mi dau pantalonii jos ca să mi-o trageți». Și chiar și-a dat pantalonii jos și s-a întors cu fundul”, a relatat Sousa, menționând că după acel moment nimeni nu a mai acceptat reducerea salariului.

Cum l-a convins Șumudică pe Sousa să vină în Turcia

Andre Sousa a povestit și cum a fost convins de Marius Șumudică să accepte oferta din Turcia, în ciuda reținerilor pe care le avea pentru prima experiență în afara Portugaliei.

„M-a sunat și mi-a spus: «Andre, știu să vorbesc portugheză. Tu stai liniștit, voi fi tatăl tău. Vei câștiga mulți bani cu mine». Am început să râd, la fel și soția mea. Mi-a dat încredere și am simțit că nu mă va lăsa să cad”, a declarat fostul mijlocaș.

Performanțe remarcabile la Gaziantep

Sousa a subliniat că, în ciuda momentelor tensionate, Marius Șumudică a obținut rezultate foarte bune la Gaziantep. Echipa a fost aproape de calificarea în Conference League și a ocupat chiar primul loc în campionat pentru o perioadă.

„A fost amuzant. Un personaj, o adevărată bombă cu ceas. Aproape că ne-am calificat în Conference League, i-a mers foarte bine”, a concluzionat Sousa.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare