Ce a spus Vlad Chiricheș la primul meci ca titular după șapte luni de pauză: ”Am suferit un pic!” Mesaj pentru Radaslavescu

Vlad Chiricheș (34 de ani) a revenit pe teren după șase luni de la accidentarea suferită în deplasarea de la UTA, din luna august. FCSB a trecut cu 1-0 de Farul și este aproape de titlu.

Adrian Șut a marcat singurul gol al partidei care deschide larg drumul spre titlu pentru cei de la FCSB. Omul partidei, Ștefan Târnovanu a recunoscut că victoria este una extrem de importantă în economia campionatului. Elias Charalambous l-a trimis în primul 11 și pe Vlad Chiricheș, revenit pe teren după 7 luni de pauză.

Vlad Chiricheș a revenit cu Farul, la 7 luni după accidentare

”Un meci greu, disputat. Am suferit un pic, au avut un joc bun cei de la Farul. Dar momente ca acestea sunt importante și arată că echipa are caracter, dar echipa este pregătită.

A fost un moment frumos pentru mine, mă bucur că am reușit să duc cele 90 de minute. Sunt bine, sper să continui, să joc și să îmi ajut echipa .

Cred că e mult spus antrenorul din teren. Sper să îmi aduc aportul la cât mai multe victorii în celalalte opt jocuri.

Ne așteaptă un meci greu, important. E clar că va fi o luptă acerbă pentru victorie și sperăm să ieșim noi învingători și să ne distanțăm și mai mult”, a declarat Chiricheș la final.

Eduard Radaslavescu a fost schimbat după doar 28 de minute. Chiricheș recunoaște că aceste momente sun frustrante, dar că tânărul său coleg trebuie să găsească puterea de a reveni.

”Nu e un lucru bun pentru un jucător tânăr să fie schimbat așa de devreme. Am trăit și eu momente de genul ăsta și e greu. E frustrant. Sper să aibă încredere în calitățile lui, să nu cedeze și să revină”, a mai declarat Vlad Chiricheș la finalul partidei.

ECHIPELE DE START:

Farul: Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Gustavo Henrique, Dussaut – Cr. Ganea, Queiros, Grameni – R. Deaconu, L. Munteanu, I. Cojocaru

Rezerve: Mușat, Boli, Kiki, Dănuleasa, Grosu, Nedelcu, Casap, Budescu, N. Popescu, Al. Stoica, Rivaldinho, Grygoryan
Antrenor: Gică Hagi

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, Ngezana, Chiricheș, Radunovic – Lixandru, Ad. Șut, Olaru – Radaslavescu, Al. Băluță, Fl. Coman

Rezerve: M. Udrea, A. Vlad, Dawa, Haruț, Oct. Popescu, Miculescu, Pandele, Antwi, M. Toma, Alhassan, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Marcel Bîrsan (București) / A1: Adrian Vornicu (Iași) / A2: Alexandru Florian Vișan (Galați) / Arbitru AVAR: Iulian Dima (București) / Arbitru AVAR: Iuliana Demetrescu (Râmnicu Vâlcea) / R1: Valentin Porumbel (Oltenița – Călărași) / Observator arbitri: Alexandru Deaconu (București)
Stadion: Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi (Ovidiu – Constanţa)