Călin Georgescu este unul dintre cei doi candidați, alături de Elena Lasconi, care se luptă pentru postul de președinte al României. Turul doi al alegerilor prezidențiale va avea loc duminică, 8 decembrie.
Dan Șucu a primit replica din partea lui Călin Georgescu
Miercuri, 4 decembrie, Dan Șucu și-a făcut apariția în Parlamentul României, acolo unde a avut loc o întâlnire a afaceriștilor din România. Patronul Rapidului a avut o poziție extrem de clară și a dat de înțeles că o va susține pe Elena Lasconi în lupta pentru funcția de președinte pe care o are cu Călin Georgescu.
La scurt timp, Călin Georgescu a replicat și a spus că Dan Șucu este unul dintre oamenii care nu fac altceva decât să-i strice imaginea, înaintea alegerilor prezidențiale.
„Dan Șucu s-a alăturat grupului de oameni care propagă încontinuu minciuni la adresa mea. Mai au puțin și spun că am fost la Dallas când l-au omorât pe Keneddy”, a declarat Călin Georgescu la Realitatea Plus, potrivit orangesport.ro.
Dan Șucu: „România e o țară europeană, înapoi nu mai merge”
Ulterior, Dan Șucu și-a motivat alegerea.
„Mi-am trăit copilăria și tinerețea, toată generația am făcut-o, într-o Românie săracă, sub umbrela Rusiei. Nu-mi doresc pentru copiii mei și pentru nepoți același lucru. Trăiesc într-o Românie europeană, independentă, apărată de cea mai importantă alianță militară a lumii, nu văd de ce aș schimba lucrul asta.
Dacă îmi spunea cineva acum 15 ani că România va zbura din punct de vedere economic peste Ungaria sau peste Grecia, că vom ajunge la 80% din media PIB-ului european, i-aș fi spus că glumește, dar asta e realitatea în clipa de față. Ca și confederație patronală, avem păreri diferite față de majoritatea politicienilor.
Noi suntem concentrați pe ideea de competitivitate, randament, eficiență. De cele mai multe ori pe partea cealaltă se discută despre birocrație și de multe ori despre cheltuiala irațională a banului public. Asta știm cu toții și luptăm pentru asta, luptăm să facem o echipă și lucrurile să fie mai bune.
Dar una este să fim în dezacord și alta este să ne gândim că putem să mergem înapoi într-o lume care nu mai e a noastră. România e o țară europeană, înapoi nu mai merge”, a spus Dan Șucu.