David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatul European de natație de la Belgrad!

David Popovici a reușit să își apere medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatul European de natație. După ce a reușit această performanță în 2022 la Roma, sportivul român în vârstă de 19 ani a „recidivat” acum la Belgrad.

În finala probei „regină” din natația mondială și preferata sa, desfășurată în bazinul „Milan Gale Muskatorivic” din capitala Serbiei, înotătorul legitimat la CS Dinamo a întors al doilea după prima jumătate de bazin, dar a reușit să revină fantastic pe ultimii 50 de metri și să se impună cu un timp de 46,88 de secunde.

David Popovici și-a adjudecat la Belgrad o nouă medalie de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatul European de natație

Pe locul 2 s-a clasat maghiarul Nador Nemeth, cu un timp de 47,49 de secunde, iar podiumul a fost completat de Andrej Barna, favoritul publicului, cu 47,66 de secunde.

Popovici a fost deci extrem de aproape de recordul mondial stabilit de el în 2022 în capitala Italiei, de 46,86 de secunde, record care însă în urmă cu câteva luni a fost doborât de către un alt înotător.

La acest Campionat European de la Belgrad, tânărul sportiv român s-a prezentat din postura de deținător al recordului european și al competiției, iar în semifinală a obținut un timp de 47,82 de secunde, după ce anterior, în seria de calificare încheiase cursa în 47,90 de secunde.

„Ar fi frumos să înot și mai repede și am încredere că voi înota mai bine, trebuie doar să îmbunătățesc câteva chestii, dar totul cu pași mici”, a spus David Popovici marți seară, după ce a reușit să își asigure locul în marea finală din această probă de 100 de metri liber.

La această ediție a Campionatului European de natație de la Belgrad, David Popovici s-a mai înscris în alte două probe, cea de 200 de metri liber, respectiv cea de ștafetă 4 X 100 de metri liber, așa cum obișnuiește în mod tradițional să procedeze la competițiile importante. În ambele, cel poreclit „Rechinul” urmează să intre în competiție în dimineața zilei de joi, unde va concura mai întâi, în mod evident, în seriile de calificare pentru semifinale.

Revenind la această probă de 100 de metri liber câștigată de înotătorul român, el a reușit cu această ocazie să seteze al treilea timp din istoria probei. Astfel, se poate spune că Popovici arată că se află într-o formă excelentă înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris din această vară, acolo unde va debuta pe data de 28 iulie cu proba de 200 de metri liber.