Bogdan Lobonţ, pus la zid de un jucător, la pauza meciului CFR Cluj – Rapid, scor final 3-2. L-a făcut de râs în faţa echipei

Rapid este cea mai slabă echipă din acest play-off, cu doar un punct câştigat în 8 partide. Giuleştenii au fost învinşi şi în Gruia, 2-3, la meciul ce a consemnat revenirea lui Dan Petrescu pe banca ardelenilor.

Ruptura dintre Bogdan Lobonţ şi elevii săi s-a acutizat la acest meci. Evenimentele din vestiar, povestite de Robert Niţă, care este apropiat de mai mulţi jucători „vişinii”, au confirmat haosul de la Rapid.

Lobonţ, desfiinţat pe considerente tehnico-tactice

Conform lui Niţă, un jucător străin s-ar fi răstit la antrenor, cerându-i să-i explice mai concret ce aşteptări are de la el, moment în care Lobonţ ar fi ieşit din vestiar. Episodul a avut loc la pauza partidei.

”Echipa asta făcea un punct şi fără antrenor, iar punctul ăla (n.r. egalul cu FCSB, 2-2) nu este făcut de Lobonţ, ci de Bergodi. Hai să nu ne furăm căciula singuri. Am aflat că Lobonţ i-ar fi zis unui jucător, acum la pauza meciului cu CFR, îl tot certa pe un străin, iar ăla i-a zis (n.r. lui Lobonţ):

Prietene, tactic eşti zero. Nu ştii nimic! Dacă eşti nemulţumit, zi-mi ce trebuie să fac!”, şi a ieşit (n.r. Lobonţ) din vestiar. Culmea, jucătorul a continuat să joace şi în a doua repriză”, a spus Robert Niţă, preluat de orangesport.ro.

Cum s-a apărat „Lobby” după meci

Rapid a ajuns la 7 înfrângeri suferite în ultimele 8 meciuri și a coborât pe ultimul loc în play-off, în urma succesului celor de la Sepsi cu Farul Constanța. De partea cealaltă, CFR Cluj a acumulat 40 de puncte și ocupă locul doi.

„Am ratat cât pentru tot sezonul. Vor veni și victoriile, sunt convins. Absolut orice influențează mentalul unei persoane. Trebuie să fim mai atenți. Suporterii sunt alături de noi, chiar dacă nu au făcut deplasarea alături de noi. E normal să fie dezamăgiți.

Ține totul de noi să ieșim din această situație. Ce rămâne de făcut? Să facem ce am făcut bine ca până acum. Trebuie mai multă atenție la finalizare. Băieții au calități extraordinare. Trebuie să lucrăm tot mai mult la tot ceea ce înseamnă echipă”, a afirmat Lobonţ după meci.

Daniel Pancu nu e fanul lui Lobonţ

Daniel Pancu, fostul jucător din atacul alb-vișiniilor, a criticat decizia lui Dan Șucu, acționarul majoritar al clubului, cu privire la instalarea lui Lobonț pe banca tehnică a Rapidului.

„Eram aici când l-au numit pe Lobonț și am spus că nu se va schimba nimic, nu avea cum! Să vă spun de ce am gândit-o așa. Poate e cel mai bun antrenor, un geniu, nu știu. Vom vedea peste ani.

Dar să facem un exercițiu de imaginație. Tu ești Bergodi, eu Rrahmani și restul jucătorilor Rapidului. Un an de zile, eu l-am văzut pe unul cu mingile în mână, se joacă cu portarii. Știu că a fost un mare portar, dar peste noapte vine să-mi spună ce să fac cu piciorul.

Dacă venea din altă parte, era altceva. Dar aici cred că a fost o decizie neinspirată. Am spus-o și atunci! Cred că ar fi fost mult mai indicat Iencsi, dacă mă întrebați pe mine. Lobonț era cu treaba lui”, a declarat Daniel Pancu.