Bogdan Andone rămâne optimist după UTA – Botoșani 1-0: ”Am pierdut o luptă, nu războiul. Acolo s-a jucat soarta partidei”

FC Botoșani a fost învinsă de UTA Arad, scor 0-1 (0-1), vineri, într-o partidă din etapa a 3-a din play-out-ul Superligii.

Unicul gol al partidei a fost marcat de către Ibrahima Conte, în minutul 37 al al partidei.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani rămâne ultima în clasament, cu 14 puncte, în timp ce UTA Arad a urcat pe primul loc al play-out-ului, cel puțin provizoriu, cu 27 de puncte.

Bogdan Andone: ”Ne-a lipsit concentrarea. E oboseală!”â

Antrenorul celor de la FC Botoșani, Bogdan Andone, s-a declarat mulțumit de cum a arătat echipa sa în repriza secundă a jocului cu UTA Arad.

Tehnicianul crede că, dacă ar fi existat mai multă concentrare în fața porții, echipa sa ar fi putut obține punct sau puncte după acest duel.

Bogdan Andone este îngrijorat după acest eșec, însă nu face un capăt de țară Mai are șase jocuri la dispoziție pentru a încerca să ducă trupa moldavă în zona sigură a clasamentului sau măcar pe locurile de baraj.

Vreau să-mi felicit jucătorii pentru repriza a doua. Ne-am creat 4-5 oportunități, dintre care două monumentale. Din păcate, ne-a lipsit concentrarea la fazele fixe, în prima repriză. Unde am încasat și golul.

Pun acest lucru și pe faptul că de trei zile suntem pe drumuri. E oboseală. Sincer, eu m-am simțit obosit. Repriza a doua a fost cu totul altceva. S-a dus și soarele. Le-am spus la pauză să aibă încredere, pentru că putem întoarce rezultatul.

Atmosfera a fost mult mai răcoroasă în a doua repriză. Și ritmul nostru a crescut. Am avut un ritm mai bun, mai multă intensitate, am presat în multe momente ale reprizei, am ratat cele două-trei ocazii incredibile. Din păcate, cam acolo a fost jucată soarta jocului.

Bogdan Andone, mulțumit de jucătorii veniți de pe banca de rezerve

Băieții care au intrat – mă bucur Mailat, care a revenit după 11 luni de pauză, un jucător important – au încercat. S-au ridicat la nivelul jocului. Poate peste nivelul primei reprize. Ok, ne-au lipsit Miron, Celea, Kaprof, jucători importanți, dar jucătorii care au intrat în această dup-amiază, am spus, merită felicitați pentru atitudine.

David este un jucător foarte agresiv. Un jucător tânăr. A luat acel cartonaș galben pe acel atac întârziat, necontrolat. Sincer, mi-a fost foarte teamă și de minutele până la înlocuire să nu ia al doilea galben.

Este un jucător tânăr, fără experiență. Am vorbit cu el la pauză, în vestiar, și i-am explicat de ce a fost înlocuit. Trebuie să învețe din greșelile făcute. Practic, am făcut schimbarea spre binele echipei. Nu că ar fi jucat prost.

Am pierdut un joc, dar nu am pierdut războiul. Mai sunt încă multe partide de jucat. Trebuie să ne fructificăm jocurile de acasă și, în deplasare, să câștigăm 4-5-6 puncte, cât putem. Cred că, și cu jocul rezultatelor, să prindem un loc de baraj pentru a juca acea finală de a rămâne în Superligă”, a declarat Bogdan Andone, la Digi Sport 1.