Belgia, la turație maximă înainte de partida cu România de la EURO 2024! Slovacia s-a distrat cu micuța San Marino! Cum s-a descurcat Kylian Mbappe în primul meci jucat de când a semnat cu Real Madrid. Toate rezultatele serii: Erling Haaland, hattrick de senzație sub privirile lui Rrahmani de la Rapid!

Belgia, viitoarea adversară a României de la EURO 2024, a învins miercuri seară la Bruxelles cu scorul de 2-0 naționala statului Muntenegru, într-un meci de pregătire.

Scorul a fost deschis în minutul 44 de Kevin De Bruyne, care astfel a reușit să marcheze cum nu se putea mai bine momentul reprezentat de partida cu numărul 100 jucată de el în tricoul naționalei țării sale.

Belgia a învins Muntenegru pe teren propriu cu scorul de 2-0, cu puțin timp înainte de startul EURO 2024

Jocul a fost tranșat târziu de naționala pregătită de italo-germanul Domenico Tedesco, abia în minutul 90+3, atunci când Leandro Trossard de la Arsenal a punctat din penalty. Anterior, în minutul 88, muntenegrenii au rămas în inferioritate numerică, după ce Brnovic a încasat al doilea cartonaș galben.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest meci:

Belgia (4-2-3-1): Casteels- Meunier, Debast, Faes, De Cuyper- Vermeeren, Onana- Bakayoko, De Bruyne, Carrasco- Openda
Rezerve: Witsel, Lukebakio, Mangala, Castagne, Trossard, Doku, Engels, Kaminski, Keita, Sels
Selecționer: Domenico Tedesco

Muntenegru (4-2-3-1): Sarkic- Vesovic, Rubezic, Vujacic, Vukcevic- Brnovic, Kuc- Osmajic, Jovetic, Camaj- Krstovic
Rezerve: Bakic, Jovovic, M. Vukcevic, Kosovic, Mugosa, D. Bakic, Bubanja, Dreskovic, Jankovic, Nikic, Petkovic, Savicevic, Skrijeli
Selecționer: Robert Prosinecki

Cum s-a descurcat Kylian Mbappe la primul meci jucat după ce a semnat cu Real Madrid

Tot miercuri seară, la Metz, s-a disputat meciul amical dintre Franța și Luxemburg. A fost prima partidă jucată de Kylian Mbappe de când transferul său la Real Madrid a devenit oficial.

Fotbalistul în vârstă de 25 de ani a marcat acest moment important din cariera sa cu un gol înscris în minutul 85, reușită care de altfel a închis tabela la scorul 3-0 pentru naționala pregătită de Didier Deschamps.

Pasa decisivă a fost furnizată de către tânărul Bradley Barcola, chiar la debutul fotbalistului transferat de PSG în vara anului trecut de la Olympique Lyon la echipa „cocoșului galic”.

Anterior, scorul fusese deschis de Randal Kolo Muani în minutul 43, din pasa lui Kylian Mbappe, iar în minutul 70 Jonathan Clauss a făcut 2-0 cu un șut superb de la distanță.

Cum au arătat cele două echipe la jocul de la Metz:

Franța (4-3-3): Maignan- Kounde, Upamecano, Konate, Theo Hernandez- Kante, Fofana, Griezmann- Kolo Muani, Thuram, Mbappe
Rezerve: Saliba, Clauss, Zaire-Emery, Pavard, Giroud, Barcola, Camavinga, Areola, Coman, Dembele, Mendy, Rabiot, Samba, Tchouameni
Selecționer: Didier Deschamps

Luxemburg (3-5-2): Moris- Mahmutovic, Chanot, Carlson- Jans, Olesen, Martins Pereira, Thill, Dzogovic- Sinani, Rodrigues
Rezerve: Mustafic, Philipps, Lohei, Curci, Dardari, Fox, Ikene, Jonathans, Pereira Cardoso, Schon, Selimovic, Videira
Selecționer: Luc Holtz

Alte rezultate înregistrate miercuri seară în meciuri de pregătire:

Slovacia – San Marino 4-0 (Rigo 8′, Suslov 10′, Haraslin 36′, Strelec 58′)
Danemarca – Suedia 2-1 (Hojbjerg 2′, Eriksen 86′ / Isak 9′)
Norvegia – Kosovo 3-0 (Haaland 15′, 70′, 75′) – La oaspeți, Albion Rrahmani de la Rapid a fost introdus pe teren în minutul 35.
Spania – Andorra 5-0 (Ayoze Perez 24′, Oyarzabal 53′, 66, 73, Ferran Torres 81′)