Basarab Panduru a şters pe jos cu naţionala României, după 0-3 cu Olanda: „Meciul acesta a arătat rău de tot”

România a câştigat grupa E de la EURO 2024, dar a fost învinsă fără drept de apel de Olanda, în optimile competiţiei, 0-3.

Modul în care tricolorii au ieşit de la turneul final din Germania l-a nemulţumit pe Basarab Panduru.

Panduru, atac la Edi Iordănescu

Fostul internaţional a felicitat naţionala, dar apoi a găsit şi defectele.

”Vreau să-i felicit pentru ce au făcut, au terminat grupa pe primul loc. Vreau să-i felicit pe Edi şi pe jucători. Aşa e normal să se termine. Meciul acesta a arătat rău de tot. A fost de 3-0, dar realitatea de pe teren a fost alta. Diferenţa era mult mai mare, ne-au dominat din primul până în ultimul minut.

Nu cred că putem discuta pentru că am avut destule zile ca să ne putem recupera. Olanda a reglat nişte lucruri pe faza de apărare şi am observat că toate armele noastre au fost eliminate. Ne-a scos, dar nu-i uşor să te scoată, nu uita că un Campionat Mondial şi preliminariile unui CM sunt foarte complicate.

Dacă mergem cu Edi Iordănescu probabil că avem o speranţă. Mi s-a părut că este un grup în care toată lumea ştie ce trebuie să facă. Nu mi s-a părut corect că atunci când ai terminat pe locul 4 în Liga Naţiunilor să continuăm cu el.

Cum suntem neinspiraţi dacă vom continua cu el şi nu ne calificăm la Mondiale, şansele să nu mergem la Mondiale sunt foarte mari”, a declarat Panduru, la Prima Sport.

Reacţia lui Cornel Dinu după România – Olanda, 0-3

Fostul mare antrenor dinamovist l-a criticat pe Iordănescu jr. din cauză că ar fi intervenit târziu în tactica de joc, în repriza secundă.

„Schimbările noastre au venit cam târziu, cred eu, și n-au schimbat nimic. Am scăpat de 0-2 la un gol dintr-un ofsaid de vârful ghetei (același Gakpo, în minutul 64). S-a văzut clar că nu avem vârf de atac și acest adevăr ar trebuie măcar să dea de gândit selecționerului. Dacă scapă de „obsesia” cu Pușcaș și cureaua lată…

Olandezii n-au fost zburători, dar au zburdat și au mai marcat două goluri, destul de târziu, minutele 83 și 90+3, prin aceeași „rezervă” intrată după pauză, Malen. Care a profitat de marcajul „departe” și statul „pe călcâie” al fundașilor noștri.

Edi Iordănescu a schimbat în fel și chip sistemul de joc (n-am înțeles de ce nu Sorescu, mai ofensiv, în locul lui Mogoș în favoarea lui Racovițan, băgat în centru, iar Burcă tras pe stânga…), a încercat șu un 3-2-4-1 de prin minutul 75, dar Alibec mi-a amintit dureros de Pușcaș.

Deprimant este că n-am avut nicio ocazie clară în acest meci (șutul lui Man din minutul 27 a fost frumos, dar nu poate fi considerat o ocazie), în timp ce olandezii au avut „doar” vreo 15 (!) și de aici 3 goluri”, a scris Cornel Dinu pentru fanatik.ro.