Hermannstadt și Poli Iași dau piept în etapa cu numărul opt a acestei ediții de SuperLiga, pe gazonul sibienilor. Startul partidei a avut loc la 18:30.
Este a 15-a confruntare directă în competiția internă, iar statistica este de partea gazdelor. Hermannstadt a avut câștig de cauză de șase ori în fața echipei din Copou, în timp ce moldovenii s-au impus în patru rânduri. Alte patru meciuri s-au încheiat la egalitate.
Hermannstadt, 4 goluri într-o repriză cu Poli Iași
Elevii lui Marius Măldărășanu au început furtunos duelul cu ieșenii pregătiți de Tony da Silva. Silviu Balaure a punctat după doar trei minute, cu piciorul stâng, deblocând tabela de marcaj. Alexandru Oroian i-a pasat decisiv mijlocașului lateral.
Hermannstadt și-a impus jocul în fața propriilor suporteri, iar inevitabilul s-a produs doar șase minute mai târziu. Atunci, Ronaldo Deaconu a majorat avantajul sibienilor.
Fotbaliștii portughezului Tony nu s-au dezmeticit nici după ce au încasat al doilea gol de la băieții lui Marius Măldărășanu. Sibiul a continuat să pună presiune pe adversari, astfel că a treia reușită a venit în minutul 19. Ianis Stoica a dus scorul la 3-0.
Aurelian Chițu și-a trecut la rândul lui numele pe lista celor care au marcat, în minutul 42, amplificând umilința suferită de oaspeți.
Poli Iași a mai spălat din rușine în prelungirile primului act. Goncalo Filipe Carmo Teixeira (minutul 45+3) a redus din diferență.
Iată că lucrurile nu mai funcționează atât de bine în deplasare pentru Poli Iași. Formația din Copou a avut câștig de cauză ultima dată când a evoluat pe teren străin. Ieșenii au bătut-o pe FCSB, scor 1-0. A fost doar a doua victorie înregistrată de Politehnica Iași pe gazonul altor echipe în acest an calendaristic.
Echipele de start pe care au mizat Marius Măldărășanu și Tony da Silva la Sibiu:
Hermannstadt: Căbuz – Oroian, Găman, Ionuț Stoica, Goncalves – Ivanov – Balaure, Murgia, Deaconu, Ianis Stoica – Chițu
Rezerve: A. Pop, Muțiu, Bejan, D. Iancu, Căpușă, Birceanu, F. Luca, Neguț, Kujabi, R. Popescu, Jipa, Bus
Absenți: Selimovic (accidentat)
Antrenor: Marius Măldărășanu
Poli Iași: Jesus Fernandez – Guilherme, Samayoa, Silva, Atanaskoski – Roman, Bordeianu, Gouet, Teixeira – Gheorghiță, Kamberi
Rezerve: Niga, F. Ilie, Ispas, Ștefanovici, Itu, Tailson, Miskovic, A. Ciobanu, A. Popa, Harrison, V. Gheorghe, Tănasă, Andronic
Absenți: Todoroski (accidentat)
Antrenor: Tony da Silva
Stadion: Municipal
Arbitru: Moroiță Andrei (Ploieşti). A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), A2: Neacșu Ionuț Traian (Bucureşti)
Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti). Arbitru AVAR: Marinescu Vasile (Bucureşti)