Andone, hattrick pentru Cordoba și locul 2 între golgeteri

545
0
Share:

Meci de vis făcut de Florin Andone în etapa a 32-a din Segunda Division. Internaționalul român a fost cel mai bun jucător al partidei Gimnastic de Tarragona – Cordoba, scor 4-4.

fl. andone

Andone a marcat trei goluri, a avut o bară, iar o altă reușită i-a fost anulatăm eronat de „centralul” întâlnirii. La Tarragona, Cordoba a condus de patru ori, prin golurile marcate de Fidel Chaves De La Torre (min. 6 – penalty) și Florin Andone (min.31, 44 și 80), dar gazdele au revenit de fiecare dată, grație reușitelor lui Anibal Zurdo (min.18), Lobato (min.43), Palanca (min.70) și Achille Emana (min.87 – penalty). Andone a jucat până în minutul 88, când a fost înlocuit cu Xisco.

• Florin Andone a urcat pe treapta a doua a clasamentului golgheterilor, cu 16 reușite în 27 de partide, fiind devansat de Sergio Leon (Elche), 19 goluri.

Tot în Segunda Division, portarul român Dinu Moldovan a fost doar rezervă la SD Ponferradina, care a trecut cu 1-0 de UE Llagostera, iar Răzvan Ochiroșii a fost eliminat în minutul 73, pentru al doilea cartonaș galben, în meciul câștigat de AD Alcorcon cu 1-0, acasă, cu CD Mirandes.

În clasamentul ligii secunde spaniole, lider este CD Leganes, cu 54 puncte, urmată de CD Alaves (53 p.), Gimnastic (52 p.), Real Oviedo (49 p.), Cordoba (48 p.) și AD Alcorcon (48 p.).