Alexandru Musi și Gicu Grozav lămuresc penalty-ul controversat cu Dinamo: ”A fost clar!” Toate reacțiile de la Petrolul

Petrolul egalează în minutul 103 și smulge un punct pe terenul lui Dinamo. S-a terminat 1-1, într-un meci care a contat pentru runda a doua a play-out-ului. Gicu Grozav a marcat pentru oaspeți dintr-o lovitură de la 11 metri.

A fost derby în play-out. Dinamo a primit vizita celor de la Petrolul, într-o partidă la care au avut acces doar copiii. La oficială, Mircea Lucescu s-a bucurat pentru fosta sa echipă până în prelungirile partidei. În minutul 103, oaspeții au revenit pe tabelă, în urma unui penalty controversat acordat de Horațiu Feșnic.

Petrolul, remiză cu Dinamo în urma unui penalty controversat

Musi a obținut lovitura de la 11 metri în prelungirile partidei. Gicu Grozav nu a mai ratat, iar ”lupii” o țin pe Dinamo în zona roșie a clasamentului.

”Pasează bine, au jucători de calitate. Dar important e că mergem acasă fericiți. Eu zic că a fost penalty clar, m-a tras, am simțit că m-a tras și am căzut după ce m-am dezechilibrat.

Au jucatori foarte buni. Nu pot să spun că suntem ușurați, eu zic că puteam scoate rezultate mult mai bune.

Toate echipele sunt strânse acolo, noi încercăm să luăm fiecare meci în parte”, a declarat Musi la finalul partidei.

Grozav: ”Ne bucurăm că nu am pierdut”

”Important e că am reușit să revenim. Am luptat până la final și am reușit să marcăm. E un punct reușit, am întâlnit o echipă în formă, cu jucători buni și ne bucurăm că nu am pierdut.

E puțină tensiune, nici nu știu cât am stat, am stat câteva minute bune. E o presiune, dar m-am concentrat și am marcat.

Toate echipele speră la salvare, noi trebuie să ne vedem de treaba noastră. Fiecare meci va fi ca cel de azi.

Ar fi fost mai frumos cu stadionul plin, dar pot să spun că și așa, cu copii s-a creat o atmosferă plăcută. A fost chiar plăcut”, a spus Gicu Grozav.

Mesajul lui Florin Stângă

”Le sunt recunoscator că au înțeles că echipă este în prim-plan. Avem jucători valoroși, dar e important să înțeleagă că trebuie să dea mai mult la fiecare meci.

Gicu este unul dintre cei mai valoroși din echipa noastră, din păcate și el mai ratează”, a spus și Florin Stângă.

Dinamo – Petrolul 1-1

Dinamo (3-4-3): Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Răilean, Gregorio, Selmani, Iglesias, Ilic, Neagu, Bani, D. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Ie, C. Costin
Absenți: –
Antrenor: Zeljko Kopic

Petrolul (4-2-3-1): Zima – D. Radu, Papp, Huja, Țicu – Seto, Hanca – Ișfan, Jair, Grozav – Berisha
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Meijers, Dumitriu, Diomande, Jyry, M. Bratu, Musi, Răducan, Irobiso
Absent: Doua (accidentat)
Antrenor: Florin Stângă

Stadion „Arcul de Triumf”
Arbitru Horațiu Feșnic (Cluj Napoca). Asistenți Valentin Avram (București), Alexandru Cerei (Cluj Napoca)
Arbitru VAR Radu Petrescu. Asistent VAR Radu Ghinguleac (ambii din București)