Aflată „la un minut de istorie”, Slovacia părăsește în mod dramatic EURO 2024! Dezamăgire fără margini în presa slovacă, după eșecul cu Anglia din optimile de finală

Slovacia s-a luptat cu Anglia pentru un loc în sferturile de finală de la EURO 2024. Meciul a avut loc la Gelsenkirchen, pe stadionul celor de la Schalke 04.

Naționala pregătită de Gareth Southgate își continuă parcursul în competiția desfășurată în Germania, după ce s-a impus într-un mod uluitor, scor 2-1, la capătul a 120 de minute de joc. Anglia va da piept cu Elveția în „sferturile” EURO 2024.

Cum au reacționat jurnaliștii din Slovacia, după eliminarea favoriților de la EURO 2024

Slovacia a reușit să deblocheze tabela de marcaj după 25 de minute, prin Ivan Schranz. A punctat cu exteriorul piciorului drept, din careul de șase metri al englezilor.

Kane și compania s-au prezentat lamentabil la Gelsenkirchen, însă Dumnezeu a ținut cu ei duminică. Jude Bellingham a adus egalarea pentru trupa lui Southgate, printr-un gol desprins din povești. A punctat din foarfecă, din interiorul careului advers, în urma unui corner al selecționatei Albionului. Minutul? 90+5.

S-a intrat în prelungiri, iar Harry Kane nu a pierdut timpul. După doar un minut, Anglia a trecut în avantaj. Partida s-a încheiat cu scorul de 2-1, iar Slovacia a părăsit competiția. După cum era de așteptat, reacția jurnaliștilor slovaci nu a întârziat să apară. Bellingham și Kane au produs un șoc în tabăra lor.

„Slovacia a fost la un minut de istorie. O calificare și un rezultat istoric. La EURO 2024, a fost oprită de Anglia în optimile de finală!”, au titrat cei de la sport.sk.

NU RATA: VIDEO | Jude Bellingham, îngerul păzitor al Angliei contra Slovaciei! Reușită de pus în ramă a superstarului din naționala Albionului la ultima fază, din foarfecă!

Cum s-au prezentat cele două echipe în startul duelului de la Gelsenkirchen:

Anglia (4-2-3-1): Pickford- Walker, Stones, Guehi, Trippier- Mainoo, Rice- Saka, Bellingham, Foden- Kane
Rezerve: Ramsdale, D. Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton
Selecționer: Gareth Southgate

Slovacia (4-3-3): Dubravka- Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko- Kucka, Lobotka, Duda- Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Rodak, Ravas, Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Bozenik, Tupta, Benes, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Sauer, Kosa
Selecționer: Francesco Calzona

Arbitru: Umut Meler (Turcia)
Asistenți: Emre Eyisoy și Kerem Ersoy (ambii din Turcia)
Arbitru de rezervă: Rade Obrenovic (Slovenia)